Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

77. MFF Benátky

77. MFF Benátky

událost týdne / Redakce / 25. 8. 2020

Z velké festivalové trojky nakonec letošní koronavirová krize zcela odstavila pouze filmovou přehlídku v Cannes. Italské Benátky navzdory provozním a dramaturgickým omezením uspořádají 77. ročník mezinárodního filmového festivalu v termínu od 2. do 12. září. Kromě standardních projekcí v kinech bude souběžně v provozu také nově zřízená zpoplatněná videotéka, na níž poběží limitovaný výběr soutěžních a nesoutěžních filmů.<(p>

Hlavní soutěž benátského festivalu následkem pandemie není zdaleka tak hvězdná, jak se stalo zvykem v předchozích ročnících. Přesto ale mezi jednadvaceti zařazenými tituly bude řada atraktivních světových premiér. Dystopickou novinku Nuevo orden uvede mexický režisér Michel Franco. Maďarský filmař Kornél Mundruczó představí svůj anglickojazyčný debut Pieces of a Woman s Vanessou Kirby v hlavní roli. Tatáž herečka se objeví také v dobovém filmu The World to Come režisérky Mony Fastvold, v němž hraje také Casey Affleck a Christopher Abbott. Ze známých autorských jmen se o Zlatého lva dále utkají Kijoši Kurosawa, Andrej Končalovskij, Gianfranco Rosi, Chloé Zhao, Amos Gitai nebo Malgorzata Szumowska.

Mimo soutěž se bude v Benátkách promítat nový film čínské režisérky Ann Hui nebo novinka produktivního umělce Quentina Dupieux s názvem Mandibules.

Do vedlejší soutěžní sekce Orrizonti zasáhne například režisérka Gia Coppola s filmem Mainstream, íránský filmař Ahmad Bahrámí, filipínský mistr maratonských filmů Lav Diaz nebo italský tvůrce Uberto Pasolini.

Mezinárodní porotě, která rozhodne o letošních vítězích, předsedá herečka Cate Blanchett. Kromě ní v porotě zasednou Christian Petzold, Joanna Hogg, Ludivine Sagnier, Veronika Franz a Nicola Lagioia. Rumunského režiséra Cristiho Puiu na poslední chvíli vystřídal herec Matt Dillon.

Přečteno 422x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #133

#133

únor 2021DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

SCANDI 2021 online

Darujte Cinepur pod stromeček

BRNO16

Juniorfest

3Kino Fest

Ostrava Kamera Oko

77. MFF Benátky

Noir Film Festival


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

David Fincher chystá film podle komiksové série The Killer

Bertrand Bonello připravuje nové sci-fi melodrama La Bête

SCANDI 2021 online

Darren Aronofsky natočí film o přejídajícím se tlouštíkovi

Lars Von Trier se vrací do Království, natočí třetí sezónu


RUBRIKY

anketa (27) / český film (107) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (107) / fenomén (73) / festival (96) / flashback (7) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (4) / kauza (33) / kniha (126) / kritika (996) / mimo kino (165) / nekrolog (1) / novinka (792) / objev (2) / pojem (36) / portrét (19) / profil (113) / reflexe (25) / report (120) / rozhovor (170) / scénář (4) / soundtrack (53) / téma (960) / televize (114) / událost týdne (267) / videohra (70) / web (42) / zoom (165)