Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Festival v Benátkách zahájí italské manželské drama Lacci

Festival v Benátkách zahájí italské manželské drama Lacci

novinka / Redakce / 24. 7. 2020

Pokud vše dobře dopadne, festival v Benátkách bude první velkou filmovou přehlídkou od začátku koronakrize, která svůj program neodloží ani nepřesune online. Slavnostně jej letos zahájí italské manželské drama Lacci, které natočil režisér Daniele Luchetti.

Lacci se odehrává v Neapoli, kde v 80. letech žijí manželé Aldo a Vanda. Jejich vztah zrovna prochází zatěžkávací zkouškou, neboť Aldo se zamiloval do mladé Lydie. O třicet let později jsou Aldo a Vanda stále spolu. Film rozehrává drama o zradě a nevěře, studu a rozhořčení a postupně odhaluje, k čemu vlastně mezi oběma manželi a Aldovou milenkou došlo.

Ve filmu hrají italská star Alba Rohrwacher (známá například z filmů své sestry Alice), Luigi Lo Cascio nebo Laura Morante. Snímek je adaptací stejnojmenného románu Domenica Starnoneho.

Italský film zahájí Benátky po dlouhých jedenácti letech. V minulých ročnících pořadatelé upřednostňovali filmy amerických či mezinárodně slavných autorů z jiných zemí. Loni přehlídku odstartovala Pravda čerstvého držitele Zlaté palmy Hirokazu Koreedy, předtím pak oscarový První člověk Damiena Chazella nebo sci-fi Zmenšování Alexandera Payna.

Šéf benátského festivalu Alberto Barbera o filmu Lacci hovoří jako o jednom z důkazů, že italská kinematografie je v současnosti na vzestupu. Tento trend by podle něj měly doložit i další filmy z letošního soutěžního výběru.

Přesto je velmi pravděpodobné, že nadcházející ročník bude vzhledem k probíhající pandemii koronaviru dramaturgicky méně zářivý než jindy. V plánu je zároveň přivést na Lido drtivou většinu tvůrců. Hosté, kteří se festivalu nebudou moci fyzicky zúčastnit, se připojí alespoň online.

Kompletní oficiální program Benátek, který by měl dohromady čítat přes padesát filmů, budeme znát příští týden v úterý. 77. ročník festivalu se pak uskuteční v dnech od 2: do 12. září.

Přečteno 1197x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
2.8 /6

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest

Nové knihy o filmu či fotce na Ji.hlavě

Úvod k tématu Blízký východ

Nový Dhont i Svatý pavouk. Be2Can promítne výběr z festivalů

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI


DALŠÍ Z RUBRIKY

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou

Momentální fascinace a králičí nory / Editorial 145

Australská kriminální historie Justina Kurzela

Mezi konceptem a zvnitřněním aneb Jak zdokumentovat masakr

Temným lesem do hlubin / Noirové vraždy v současných severských seriálech

Místo zločinu Česko / Televizní podoby true crime

True Crime / Úvod

True crime / Fascinace zločinem jako součást zábavy


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Nový CINEPUR s tématem True Crime

Anketa / Nejlepší filmy roku 2022

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)