Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

událost týdne / Redakce / 16. 6. 2020

Duchařský dobrodružný film Extra Ordinary dnes zahájí 27. ročník Dnů evropského filmu. Rozpustilá komedie vypráví o instruktorce z autoškoly, která musí zkrotit nadpřirozenou moc rozpínající se po irském venkově. Debut Mikea Aherna a Endyho Loughmana posbíral ceny na mnoha žánrových sci-fi festivalech, v katalánském Sitgesu nebo v italském Terstu. Slavnostní zahájení DEF proběhe v pražské Lucerně a osobně se jej zúčastní irská velvyslankyně Cliona Manahan. Večerem diváky provede Lukáš Rumlena.

DEF se zaměřují výhradně na současný evropský film a letos představí přes čtyřicet filmů z téměř třiceti evropských zemí. V celkem šesti programových sekcích uvedou oceňované animované snímky, filmy pro mladší publikum, rodiny s dětmi i filmy starých mistrů. Doprovodný program pak reflektuje aktuální témata, o kterých se bude debatovat s českými ekology, cestovateli, ekonomy, hudebníky, právníky či politology.

V sekci Hvězdy budou k vidění oceňované filmy z renomovaných světových festivalů. Mezi nimi například poslední karlovarský vítěz Otec, kontroverzemi obestřený polský Klér nebo Pinocchio italského režiséra Mattea Garroneho. Do sekce Strach a sny, kam patří i zahajovací film přehlídky, dramaturgové zařadili řeckou hororovou fantasy Propletení nebo stylizovaný film Hellhole belgického režiséra Base Devose. Filmy s ekologickou tematikou pak představí sekce K věci - Do divočiny. Zde se bude promítat film Až přijde oheň režiséra Olivera Laxeho, švýcarsko-francouzský film Po větru nebo oceňovaný snímek Space Dogs o přátelství dvou moskevských psů.

Vybrané projekce doplní také doprovodný program.. Po projekci filmu Space Dogs bude následovat debata s organizací Hlas zvířat, která se významně se zasadila o aktuálně schválenou novelu trestního zákoníku, která upravuje nedostatečnou legislativu v oblasti ochrany zvířat. Debaty se zúčastní také právnička Tereza Plická a jedna z ambasadorek DEF herečka Kateřina Hrachovcová. Po filmu Až přijde oheň reflektujícím problematiku sucha a požárů budou na toto téma diskutovat Elena Višnar Malinovská, vedoucí oddělení adaptace na klimatickou změnu, Evropská komise, Pavel Zahradníček - klimatolog a vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny, AV ČR; člen týmu Intersucho, Romana Březovská - ministerský rada, MŽP.

Hlavní část programu se bude ve dnech 16. - 23. června konat v Praze, Brně a poprvé také v Ostravě. Následně se DEF přesunou v rámci festivalových ozvěn do dalších šesti měst.

Přečteno 1041x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #142

#142

srpen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

2x Godard méně známý

Filmový festival Litoměřice

10. Noir Film Festival

75. Festival v Locarnu

15. Fest Anča v Žilině a ženy v animaci

75. filmový festival v Cannes

Kino na granicy od 29. 4.

38. FAMUFEST


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

2x Godard méně známý

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI

10. Noir Film Festival

Snímek Terezy Nvotové Světlonoc zvítězil v Locarnu

Španělský noir i Finchera nabídne Noir Film Festival


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (38) / cinepur choice (33) / editorial (117) / fenomén (83) / festival (115) / flashback (15) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (14) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1102) / mimo kino (191) / novinka (818) / pojem (36) / portrét (50) / profil (100) / reflexe (27) / report (148) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (86) / téma (1018) / televize (131) / událost týdne (288) / videohra (82) / web (44) / zoom (172)