Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Mistr nedokonalosti Taika Waititi

portrét / Antonín Tesař / 10. 6. 2020

Komedie Orel kontra žralok (2007), celovečerní debut Taiky Waititiho, letos oceněného Oscarem za scénář k filmu Králíček Jojo, působí na první pohled jako další příspěvek do podivínsky kutilské, záměrně neumětelské a loserovské vlny indie filmů jdoucí ve stopách Michela Gondryho, Wese Andersona nebo filmu Napoleon Dynamit. Zároveň má blízko k mumblecoreovým drmolivým a škobrtavým ohledáváním drobných bariér v mezilidské komunikaci a porozumění. Jedním z řady výstředních atributů jeho hrdinů je to, že své repliky a akce provádějí odtažitě a duchem nepřítomně, jako by se jich milostné vztahy, tělesné aktivity a konflikty, do nichž se dostávají, vlastně ani doopravdy nedotýkaly. Waititiho důsledně ztroskotanecká komedie se sice v mnoha ohledech z jeho tvorby vymyká, tento rys je však pro ni naopak typický. Jeho humor stojí do značné míry právě na více či méně propastných rozdílech mezi tím, kdo jeho hrdinové jsou a kým by chtěli být.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #129

Článek vyšel v časopise Cinepur #129, červen 2020.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Intenzivně barevná spolupráce / Michaela Mihályi a Dávid Štumpf (Eliška Děcká, profil) • Půvab a moudrost motivačních citátů / Kdybys jen tušil (Martin Mišúr, kritika) • Mistr nedokonalosti Taika Waititi (Antonín Tesař, portrét) • Úvod k tématu: Debut (Lukáš Skupa, téma) • Tancem proti homofobii / Dokud se tančí (Jan Bodnár, kritika) • Divoši a spol. / Francouzské filmové postqueer utopie (Lukáš Skupa, téma) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #129

#129

červen 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY

Eastwood o Eastwoodovi

Tancem proti homofobii / Dokud se tančí

Ruben Östlund pokračuje v natáčení satiry na superbohaté

Další film Almodóvara a Penélope Cruz bude o paralelních matkách

O včelách a lidech / Země medu

Homemade na Netflixu představí karanténní kraťasy známých filmařů

Žánrové tropy v subtropech / Kanáři

Blaxploitation jako paralelní kultura / Paradoxy a mnohoznačnosti jedné filmové kategorie


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Válka jako vychytávka / 1917

Tenkrát v Hollywoo / BoJack Horseman

Epizoda IX: Vzestup déjà vu / Star Wars: Vzestup Skywalkera

Miniatury pro tělo a klavír / Sólo

Born To Be Wild / Narušitel systému


RUBRIKY

anketa (25) / český film (97) / český talent (34) / blu-ray (12) / cinepur choice (33) / dvd (121) / editorial (103) / fenomén (73) / festival (93) / flashback (3) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (122) / komiks (10) / kritika (962) / mimo kino (19) / nekrolog (1) / novinka (771) / objev (3) / pojem (36) / portrét (15) / profil (109) / reflexe (24) / report (115) / rozhovor (166) / scénář (4) / soundtrack (50) / téma (934) / televize (109) / tisková zpráva (1) / událost týdne (257) / videohra (67) / web (42) / zoom (162)