Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Locarno72

Locarno72

událost týdne / Redakce / 5. 8. 2019

Tuto středu 7. srpna začne ve švýcarském Locarnu 72. ročník tamního mezinárodního filmového festivalu. Půjde o první ročník pod vedením nové umělecké ředitelky Lili Hinstin, která na této pozici vystřídala Carla Chatriana.

V hlavní soutěži se představí například novinka režiséra Rúnara Rúnarssona s názvem Bergmál (Echo), která skrze více než padesát krátkých scén načrtává portrét života na současném Islandu. Locarno se v posledních letech stalo také místem, které pro festivalovou scénu objevilo mladé bulharské tvůrce. Ty bude letos zastupovat dvojice Mina Mileva a Vesela Kazakova, která v soutěži uvede imigrantské drama Cat in the Wall. V režisérské dvojici vznikal i německý film Das freiwillige Jahr, který spolu natočili Ulrich Köhler a Henner Winckler. Taneční umělecký snímek Les Enfants d’Isadora v locarnské soutěži představí mladý francouzský filmař Damien Manivel. A chybět nebude ani portugalský auteur Pedro Costa, jehož snímek Vitalina Varela je zřejmě nejočekávanějším soutěžním titulem.

Jeden snímek s českou koprodukční účastí se objeví ve vedlejší soutěžní sekci Cineasti del presente. Je jím film Oroslav slovinského režiséra Matjaže Ivanišina, který z několika perspektiv vypráví příběh dvou bratrů. Na filmu se podílela česká společnost i/o post, v jejímž portfoliu je mimo jiné i snímek Hmyz Jana Švankmajera nebo Křižáček Václava Kadrnky.

Stranou soutěžních výběrů uvede svůj nový film Wilcox uznávaný kanadský režisér Denis Côté, pro nějž jde letos už o druhou premiéru na významných světových festivalech.

Retrospektivní sekci Locarno věnuje americkému filmaři Johnu Watersovi, jenž proslul provokativní campovou tvorbou. Waters zároveň převezme čestného Zlatého leoparda za přínos světové kinematografii. Mezi významnými hosty letošního ročníku bude také herečka Hillary Swank nebo německý herec Bruno Ganz.

Předsedkyní mezinárodní poroty je letos francouzská filmařka Catherine Breillat. O tom, které filmy získají hlavní ceny, se rozhodne v sobotu 17. srpna, kdy také festival skončí.

Přečteno 361x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #130

#130

srpen 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

46. Letní filmová škola

Hudební filmy na DAFilms

Dny evropského filmu

TADY VARY

FAMUFest 36

Cinepur na doma

Free Cinema na doma

East Doc Platform


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Bradley Cooper si zahraje v novince Paula Thomase Andersona

46. Letní filmová škola

Festival v Benátkách zahájí italské manželské drama Lacci

Linklater pro Netflix vytváří animovaný film o přistání na Měsíci

V HBO vznikne seriálový remake Scén z manželského života


RUBRIKY

anketa (25) / český film (97) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (104) / fenomén (73) / festival (93) / flashback (4) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (1) / kauza (33) / kniha (123) / kritika (969) / mimo kino (162) / nekrolog (1) / novinka (775) / objev (2) / pojem (36) / portrét (16) / profil (110) / reflexe (25) / report (115) / rozhovor (167) / scénář (4) / soundtrack (51) / téma (939) / televize (110) / událost týdne (259) / videohra (68) / web (42) / zoom (163)