Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

MFDF Ji.hlava

MFDF Ji.hlava

událost týdne / Redakce / 22. 10. 2018

Hlavním tématem dvaadvacátého ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava je paměť. Ta se jako jedno z témat objevuje i v letošní znělce, kterou natočil francouzský filmař Jean-Luc Godard.

Jihlavská přehlídka rovněž v rámci zvláštního uvedení promítne také Godardův poslední snímek Kniha obrazů, za který sedmaosmdesátiletý režisér získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu – „za neustále nové definování kinematografie“, jak zněl verdikt poroty. V téže sekci bude k vidění i nové filmy dalších významných evropských režisérů, Papež František: Muž svého slova Wima Wenderse nebo Setkání s Gorbačovem Wernera Herzoga.

Do tradičně pečlivě sledované soutěžní sekce Česká radost se letos mimo jiné dostali Kateřina Turečková se svým "videoherním" filmem Iluze, Robin Kvapil a Radim Procházka s dokumentem Máme na víc o prezidentské kampani Michala Horáčka, David Jařab s portrétním snímkem Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka nebo Jana Boršková s časosběrným filmem Pasažéři.

Kromě soutěžních sekcí představí letošní ročník rozsáhlou přehlídku nazvanou Direct Verité. V ní se představí oba důležité proudy Direct Cinema i cinéma vérité, a to prostřednictvím retrospektiv Jeana Roucha, Françoisa Reichenbacha nebo Richarda Leacocka. Nebudou chybět ani čeští zástupci Evald Schorm nebo Radúz Činčera.

Tři oddělené sekce svědectví o politice, poznání a přírodě nabídnou v letošní Ji.hlavě dohromady dvě desítky filmů. Mezi nimi třeba americký snímek Krvavá cesta, do nějž jeho autor, hacker Jonathan, sestříhal home videa a „selfíčka“ teroristů z různých částí světa ve snaze proniknout do jejich „myšlení“. Libanonsko-norský snímek Divocí příbuzní přiblíží novodobou „Noemovu archu“ – místo za polárním kruhem, kde jsou skladována, podobně jako zvířata na bájné lodi, semena všech existujících rostlin.

Ji.hlava letos dále představí dosud nejrozsáhlejší přehlídku 360° a interaktivních děl u nás. Diváci budou moci nahlédnout „dovnitř filmu“ prostřednictvím virtuálních projekcí, vstoupit do světa jednotlivých protagonistů. Program je rozdělen na kino a instalace. Zatímco v kině se divák posadí na otočnou židli a bude sledovat film kolem sebe z třistašedesáti různých úhlů, instalace mu umožní pohybovat se v prostoru a stát se součástí interaktivního prostředí.

Mezi hosty festivalu, kteří v rámci doprovodného programu pronesou svoji masterclass, budou polský filmař Krzysztof Zanussi, rumunský režisér Radu Jude nebo ruský dokumentarista Vitalij Manskij.

MFDF Ji.hlava proběhne v termínu 25. - 30. října.

Přečteno 440x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #121

#121

únor 2019DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Jeden svět 2019

La Película 2019

69. MFF Berlinale

MFF Rotterdam

Scandi 2019

Darujte Cinepur pod stromeček

Festival italského filmu

Festival francouzského filmu


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

6 filmů z Febiofestu, které byste si neměli nechat ujít

Na známém festivalu Visions du Réel se představí tři české filmy

Jeden svět 2019

Odchází šéf HBO a s ním končí i celá jedna televizní éra

Schrader připravuje "neo-meta western" s Willemem Dafoem


RUBRIKY

anketa (24) / český film (79) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (95) / fenomén (71) / festival (79) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (115) / komiks (10) / kritika (777) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (704) / objev (3) / pojem (36) / portrét (10) / profil (103) / reflexe (24) / report (105) / rozhovor (158) / scénář (4) / soundtrack (42) / téma (879) / televize (97) / tisková zpráva (1) / událost týdne (228) / video (2) / videoart (16) / videohra (59) / web (42) / zoom (154)