Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

MFDF Ji.hlava

MFDF Ji.hlava

událost týdne / Redakce / 22. 10. 2018

Hlavním tématem dvaadvacátého ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava je paměť. Ta se jako jedno z témat objevuje i v letošní znělce, kterou natočil francouzský filmař Jean-Luc Godard.

Jihlavská přehlídka rovněž v rámci zvláštního uvedení promítne také Godardův poslední snímek Kniha obrazů, za který sedmaosmdesátiletý režisér získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu – „za neustále nové definování kinematografie“, jak zněl verdikt poroty. V téže sekci bude k vidění i nové filmy dalších významných evropských režisérů, Papež František: Muž svého slova Wima Wenderse nebo Setkání s Gorbačovem Wernera Herzoga.

Do tradičně pečlivě sledované soutěžní sekce Česká radost se letos mimo jiné dostali Kateřina Turečková se svým "videoherním" filmem Iluze, Robin Kvapil a Radim Procházka s dokumentem Máme na víc o prezidentské kampani Michala Horáčka, David Jařab s portrétním snímkem Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka nebo Jana Boršková s časosběrným filmem Pasažéři.

Kromě soutěžních sekcí představí letošní ročník rozsáhlou přehlídku nazvanou Direct Verité. V ní se představí oba důležité proudy Direct Cinema i cinéma vérité, a to prostřednictvím retrospektiv Jeana Roucha, Françoisa Reichenbacha nebo Richarda Leacocka. Nebudou chybět ani čeští zástupci Evald Schorm nebo Radúz Činčera.

Tři oddělené sekce svědectví o politice, poznání a přírodě nabídnou v letošní Ji.hlavě dohromady dvě desítky filmů. Mezi nimi třeba americký snímek Krvavá cesta, do nějž jeho autor, hacker Jonathan, sestříhal home videa a „selfíčka“ teroristů z různých částí světa ve snaze proniknout do jejich „myšlení“. Libanonsko-norský snímek Divocí příbuzní přiblíží novodobou „Noemovu archu“ – místo za polárním kruhem, kde jsou skladována, podobně jako zvířata na bájné lodi, semena všech existujících rostlin.

Ji.hlava letos dále představí dosud nejrozsáhlejší přehlídku 360° a interaktivních děl u nás. Diváci budou moci nahlédnout „dovnitř filmu“ prostřednictvím virtuálních projekcí, vstoupit do světa jednotlivých protagonistů. Program je rozdělen na kino a instalace. Zatímco v kině se divák posadí na otočnou židli a bude sledovat film kolem sebe z třistašedesáti různých úhlů, instalace mu umožní pohybovat se v prostoru a stát se součástí interaktivního prostředí.

Mezi hosty festivalu, kteří v rámci doprovodného programu pronesou svoji masterclass, budou polský filmař Krzysztof Zanussi, rumunský režisér Radu Jude nebo ruský dokumentarista Vitalij Manskij.

MFDF Ji.hlava proběhne v termínu 25. - 30. října.

Přečteno 1626x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #148

#148

srpen 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Filmový festival Litoměřice

49. Letní filmová škola

Anifilm 2023

FAMUFEST

Nový CINEPUR s tématem True Crime

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022

Festival krátkých filmů BRNO16

Devátý ročník Be2Can


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Filmový festival Litoměřice

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)