Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

MFDF Ji.hlava

MFDF Ji.hlava

událost týdne / Redakce / 22. 10. 2018

Hlavním tématem dvaadvacátého ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava je paměť. Ta se jako jedno z témat objevuje i v letošní znělce, kterou natočil francouzský filmař Jean-Luc Godard.

Jihlavská přehlídka rovněž v rámci zvláštního uvedení promítne také Godardův poslední snímek Kniha obrazů, za který sedmaosmdesátiletý režisér získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu – „za neustále nové definování kinematografie“, jak zněl verdikt poroty. V téže sekci bude k vidění i nové filmy dalších významných evropských režisérů, Papež František: Muž svého slova Wima Wenderse nebo Setkání s Gorbačovem Wernera Herzoga.

Do tradičně pečlivě sledované soutěžní sekce Česká radost se letos mimo jiné dostali Kateřina Turečková se svým "videoherním" filmem Iluze, Robin Kvapil a Radim Procházka s dokumentem Máme na víc o prezidentské kampani Michala Horáčka, David Jařab s portrétním snímkem Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka nebo Jana Boršková s časosběrným filmem Pasažéři.

Kromě soutěžních sekcí představí letošní ročník rozsáhlou přehlídku nazvanou Direct Verité. V ní se představí oba důležité proudy Direct Cinema i cinéma vérité, a to prostřednictvím retrospektiv Jeana Roucha, Françoisa Reichenbacha nebo Richarda Leacocka. Nebudou chybět ani čeští zástupci Evald Schorm nebo Radúz Činčera.

Tři oddělené sekce svědectví o politice, poznání a přírodě nabídnou v letošní Ji.hlavě dohromady dvě desítky filmů. Mezi nimi třeba americký snímek Krvavá cesta, do nějž jeho autor, hacker Jonathan, sestříhal home videa a „selfíčka“ teroristů z různých částí světa ve snaze proniknout do jejich „myšlení“. Libanonsko-norský snímek Divocí příbuzní přiblíží novodobou „Noemovu archu“ – místo za polárním kruhem, kde jsou skladována, podobně jako zvířata na bájné lodi, semena všech existujících rostlin.

Ji.hlava letos dále představí dosud nejrozsáhlejší přehlídku 360° a interaktivních děl u nás. Diváci budou moci nahlédnout „dovnitř filmu“ prostřednictvím virtuálních projekcí, vstoupit do světa jednotlivých protagonistů. Program je rozdělen na kino a instalace. Zatímco v kině se divák posadí na otočnou židli a bude sledovat film kolem sebe z třistašedesáti různých úhlů, instalace mu umožní pohybovat se v prostoru a stát se součástí interaktivního prostředí.

Mezi hosty festivalu, kteří v rámci doprovodného programu pronesou svoji masterclass, budou polský filmař Krzysztof Zanussi, rumunský režisér Radu Jude nebo ruský dokumentarista Vitalij Manskij.

MFDF Ji.hlava proběhne v termínu 25. - 30. října.

Přečteno 819x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #130

#130

srpen 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

46. Letní filmová škola

Hudební filmy na DAFilms

Dny evropského filmu

TADY VARY

FAMUFest 36

Cinepur na doma

Free Cinema na doma

East Doc Platform


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Bradley Cooper si zahraje v novince Paula Thomase Andersona

46. Letní filmová škola

Festival v Benátkách zahájí italské manželské drama Lacci

Linklater pro Netflix vytváří animovaný film o přistání na Měsíci

V HBO vznikne seriálový remake Scén z manželského života


RUBRIKY

anketa (25) / český film (97) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (104) / fenomén (73) / festival (93) / flashback (4) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (1) / kauza (33) / kniha (123) / kritika (969) / mimo kino (162) / nekrolog (1) / novinka (775) / objev (2) / pojem (36) / portrét (16) / profil (110) / reflexe (25) / report (115) / rozhovor (167) / scénář (4) / soundtrack (51) / téma (939) / televize (110) / událost týdne (259) / videohra (68) / web (42) / zoom (163)