V Cannes bude soutěžit Godard, Pawlikowski i Panahí

12. 4. 2018
Ředitel festivalu v Cannes Thierry Frémaux dnes spolu se svými kolegy na tiskové konferenci odtajnil podstatnou část oficiálního programu letošního ročníku. Podle Frémauxe tento výběr představuje novou tvář canneské přehlídky, která by tak měla poskytnout ještě větší prostor nastupující generaci filmařů.

Při pohledu na zatím zveřejněné tituly je ale zjevné, že svých oblíbených auteurů se ani tentokrát v Cannes nemíní vzdát. Tím patrně největším jménem je ikona francouzské kinematografie Jean-Luc Godard, který v hlavní soutěžní sekci představí svoji novou filmovou esej Le livre d’image. Na rozdíl od minulého filmu Sbohem jazyku sice Godard už neexperimentuje s formátem 3D, ale jak potvrzují první obrázky z filmu i jeho anotace, znovu půjde o experimentální a provokativní záležitost.

Z tradičních účastníků canneské soutěže nechybí především známí režiséři z Dálného východu, čínský filmař Jia Zhangke s gangsterským dramatem Ash Is Purest White a japonský tvůrce Hirokazu Koreeda se snímkem Shoplifters. Prověřeným autorem je i Jihokorejec Lee Chang-dong, který se na francouzskou riviéru vrací po dlouhé osmileté odmlce. Letos tu představí novinku Burning, jež má být adaptací povidky spisovatele Haruki Murakamiho.

Z amerických režisérů tento rok Thierry Frémaux ukázal na Spikea Leeho, který do soutěže přiveze snímek BlacKkKlansman. Ten vypráví skutečný příběh černošského policisty, kterému se v utajení podařilo proniknout do nejvyšších pater rasistického hnutí Ku-klux-klan. Mladší generaci zámořských filmařů pak zastoupí David Robert Mitchell se surreálným neo-noirem Under the Silver Lake.

Politicky ožehavou tvorbu bude v Cannes představovat nový film perzekvovaného íránského režiséra Džafara Panahího. Autor úspěšných disidentských snímků Taxi Teherán nebo Není to film patrně nebude moci kvůli domácímu vězení do Francie odcestovat. O Zlatou palmu se bude každopádně ucházet jeho film 3 Faces, který v prostředí hornaté krajiny sleduje trojici hereček v různých fázích své kariéry.

V domácím vězení se aktuálně nachází také další účastník soutěže, ruský divadelní a filmový režisér Kirill Serebrennikov. Jeho snímek Leto je portrétem rockové scény v Leningradu v 80. letech.

Další slovanský režisér v canneském výběru Pawel Pawlikowski zasadil své romantické drama Cold War nejen do svého domovského Polska, ale také do Paříže, Jugoslávie a Berlína. Snímek z 50. let vypráví o lásce za doby studené války.

Nechybí ani italští filmaři, Matteo Garrone s městským westernem Dogman a režisérka Alice Rohrwacher s novinkou Lazzaro Felice o muži, který cestuje časem.

Mladou krev v hlavní soutěži pak budou představovat zejména debutant A.B. Shawky s filmem Yomeddine, francouzská filmařka Eva Husson, libanonská herečka a režisérka Nadine Labaki se snímkem Capernaum a japonský tvůrce Rjúsuke Hamaguči s filmem Asako I & II.

Do vedlejší soutěžní sekce Un certain regard dramaturgové zařadili například očekávaný druhý film mladého čínského režiséra Gana Bi s názvem Long Day’s Journey into Night nebo snímek německého režiséra Ulricha Köhlera In My Room.

V následujících dnech a týdnech se oficiální program bezpochyby rozroste o další tituly. Stále navíc čekáme na program paralelních sekcí Dva týdny režisérů, Týden kritiky nebo ACID.

Festival v Cannes zahájí 8. května španělsky mluvený film Asghara Farhádího s Penelope Cruz a Javierem Bardemem v hlavních rolích.

Zpět

Sdílet článek