Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Berlinale: Politika zatím ustupuje hvězdám z červeného koberce
novinka / festival / Michal Böhm / 21. 2. 2018
Německé romantické drama Eva či americký komediální anti-western Damsel rozšiřují hvězdnou oblohu letošního Berlinale o hosty jako Isabelle Huppert (Eva), Robert Pattinson a Mia Wasikovska (Damsel). Jako filmy se ovšem zdají být nefunkční již z hlediska své struktury scénáře. Držitelé zlatých sošek z jiných áčkových festivalů – Gus van Sant a Lav Diaz – tentokrát uvedli méně výrazná díla, která s největší pravděpodobností na Zlatého medvěda nedosáhnou. Van Santův film Don't Worry, He Won't Get Far on Foot představuje univerzálně líbivý, ale jinak spíše nadprůměrný biopic. Filipínec Diaz do svého čtyřhodinového historického dramatu Season of the Devil tentokrát zakomponoval prvky muzikálu, které se ovšem stávají v modu slow cinema místy až nesnesitelně otravné.
Mediálně exponovanou premiéru zaznamenalo realistické drama Utoya (již předem zakoupené do české distribuce), natočené v iluzi jediného záběru. Norský režisér Erik Poppe přistoupil s nebývalou ohleduplností k choulostivému národnímu tématu politicky motivovaného masakru dětí na norském ostrově Utoya v roce 2011. Důsledná snaha o zdrženlivost ovšem vede k absenci silnějšího autorského komentáře. V případě snímku nejzásadnější osobnosti současné německé kinematografie Christiana Petzolda Transit o hledání vlastní identity a přejímání té cizí zase rozmělňuje silné téma poměrně překombinovaný děj.
Další politicko-historická témata zpracovávají dva nesoutěžní filmy uvedené v hlavní sekci. Historický snímek Black 47 ovšem využívá velký irský hladomor 19. století a s ním spjaté vykořisťování hladovějících Irů britskými armádními jednotkami pouze jako kulisu a záminku pro jinak předvídatelný a plochý western.
Brazilec José Padilha se vedle toho pokusil zopakovat svůj výsledek z 58. ročníku Berlinale (Zlatý medvěd za Elitní jednotku), a to s filmem 7 days in Entebbe. Autor se v řemeslně povedeném thrilleru o únosu letadla s izraelskými cestujícími palestinskou teroristickou buňkou ovšem nestaví ani na jednu stranu konfliktu, pouze odsuzuje teroristické praktiky a vyzdvihuje nutnost zahájení politických jednání ze strany Izraele.
Nejzajímavější snímky, které se snaží progresivním způsobem ohledávat jazyk kinematografie či skrze neotřelou perspektivu zpracovávají politická témata, tak divák nalezne mnohem spíše v paralelních soutěžních sekcích Panorama a Forum.
Ohodnoťte článek
Aktuální hodnocení článku
3.5 /2
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY novinka
Hlynur Pálmason: „Film je zvláštní rostlina.“
AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku
FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason
Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms
Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU
Mezipatra zkouší Prolomit ledy
Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim
Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest
DALŠÍ Z RUBRIKY festival
Kulantně extravagantní restart / 73. Berlinale
Cinefilní potěšení / Mezinárodní festival Clermont-Ferrand
Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest
Když si art podá ruku se žánrem / MFF Locarno 2022
Ročník zavřených očí / MFF Karlovy Vary
POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA
Lepší zůstat vně / Berlinale 2018
Berlinale: Z českých filmů nejvíc zaujal dokument Až přijde válka
Zabijácké zvíře na lovu / Safari
Feťácký nihilismus pro starší a pokročilé / T2 Trainspotting
RUBRIKY
anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)