Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

O Ceny filmové kritiky se utkají Špína, Křižáček a Bába z ledu

O Ceny filmové kritiky se utkají Špína, Křižáček a Bába z ledu

novinka / Redakce / 2. 1. 2018

Dnes zveřejněné nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2017 ukazují na těsný souboj mezi třemi hranými snímky. V kategoriích Nejlepší film, Nejlepší režie a Nejlepší scénář se o vítězství utkají česko-slovenské drama Špína, historická "road movie" Křižáček a snímek Bába z ledu.

Z této trojice filmů je zatím nejúspěšnější snímek Špína, jenž získal celkem šest nominací. Přestože snímek režírovala slovenská filmařka Tereza Nvotová, jde o koprodukci s českou majoritou, která se dle regulí může účastnit Cen kritiky.

Za hlavní roli dospívající dívky, která se složitě vyrovnává s traumatem ze znásilnění, byla nominována herečka Dominika Morávková. Svého zástupce má Špína také v kategorii Nejlepší audiovizuální počin, kde kritici vyzdvihli kameramanský výkon Marka Dvořáka. Režisérka Nvotová navíc může vyhrát Cenu Innogy pro objev roku.

V mužské herecké kategorii budou čeští kritici poměřovat dva výkony Karla Rodena. Herec byl nominován jak za roli rytíře Bořka ve filmu Křižáček, tak za roli Jana Masaryka v dobovém dramatu Masaryk Juliuse Ševčíka. Dalším nominovaným hercem je Pavel Nový, který ve filmu Bába z ledu ztvárnil svérázného otužilce.

Mezi herečkami mají dále šanci uspět Zuzana Kronerová (Bába z ledu) a Barbora Poláková, jejíž výkon v roli cellistky vynesl jedinou nominaci filmu Kvarteto režiséra Miroslava Krobota. Jednu nominaci získal také životopisný snímek 8 hlav šílenství, na kterém kritici ocenili jeho výtvarnou koncepci.

O cenu za nejlepší dokument se utkají filmy Richard Müller: Nepoznaný slovenského režiséra Mira Rema, Červená režisérky Olgy Sommerové a dokudrama Sama režiséra Otakara Faifra.

V kategorii Mimo kino, zahrnující audiovizuální projekty mimo kinodistribuci, budou soupeřit internetový seriál Pěstírna Andyho Fehu a dva úspěšné tituly z letošního jihlavského festivalu, snímek Bo Hai režiséra Dužana Duonga a projekt Hranice práce Apoleny Rychlíkové a Saši Uhlové.

O vítězích kritici rozhodnou v druhém kole hlasování, které začíná již dnes. Slavnostní vyhlášení výsledků pak proběhne v sobotu 27. ledna 2018 v Divadle Archa. Večer budou moderovat Jana Plodková a Jiří Havelka a v přímém přenosu ho bude přenášet ČT art.

Přečteno 2530x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
5 /1

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #148

#148

srpen 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić

KVIFF: Na co jít ve Varech? Těchto 6 filmů si nenechte utéct

Locarno ocení Tsai Ming-lianga

Hlynur Pálmason: „Film je zvláštní rostlina.“

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku


DALŠÍ Z RUBRIKY

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić

Kvíření po česku / Queer motivy ve službách „normálnosti“

Třeseme se Standou Pekárkem / Volha jako konvenční prestižní televize

Nekonečně mnoho tváří Cate Blanchett

Terapie strachem / Satiry Rubena Östlunda


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Filmový festival Litoměřice

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)