Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

PAF Olomouc
událost týdne / Redakce / 30. 11. 2017
Promítat se kromě jiného bude výběr „magických" celovečerních animovaných filmů, skrze něž jejich autoři pomohli kresleným či trikovým filmům překročit stín animace jako dětské zábavy a pomohli jejímu etablování v historii kinematografie. Českou premiéru si na PAFu odbyde nový snímek hvězdy americké nezávislé animace Dona Hertzfeldta Svět zítřka II. Uvedení se dočká i perla japonské animace, kultovní Cesta do fantazie režiséra Hajaa Mijazakiho, nebo zásadní dílo rané animace, poetický trikový film Cesta na Měsíc Georgese Mélièse z roku 1902. V rámci speciálních půlnočních projekcí bude uveden surrealistický film legendy české animace Jana Švankmajera Něco z Alenky z r. 1988 nebo Čaroďejův učeň – adaptace středověké legendy o černé magii, kterou v roce 1977 natočil režisér Karel Zeman. Pamětníci z řad mileniálů se pak mohou těšit na projekci klasické disneyovky, filmu Aladin z roku 1992.
Páteří festivalu jsou nadále nově vznikající projekty a české či světové premiéry, z nichž řada je vytvářena jako site-specific díla přímo pro konkrétní prostory jejich uvedení. Ve světové premiéře představí experimentální berlínský producent Soda Plains svou novou performance, v níž kombinuje spletité rytmy s výraznou vizuální složkou. Spolu s producentem 0comeups, který rovněž vystoupí živě, reprezentuje Soda Plains nejaktuálnější podobu globalizované klubové hudby. Projekt francouzské umělkyně Pauline Curnier Jardin Grotta profunda byl s velkým úspěchem uveden na letošním benátském bienále a v rámci PAFu bude instalován v Galerii U Mloka, pro podzemní prostory Kina Metropol připravuje unikátní projekci svého nového animovaného filmu dvojice umělců Anna Slama a Marek Delong.
Jediná soutěž českých pohyblivých obrazů Jiné vize CZ letos vstupuje do druhé dekády své existence. Kurátorský výběr desítky finalistů zaštítil přední český teoretik a kurátor Michal Novotný, ředitel pražské Galerie Futura. Z vybraných děl oscilujích na pomezí videoartu, animace a experimentálního filmu zvolí vítěze mezinárodní porota složená ze zahraničních kurátorek a teoretiček Charlotte Procter z platformy LUX, Anne Duffau z platformy A---Z a Szilvi Német z festivalu Crosstalk Video Art Festival. Složení poroty Jiných vizí reflektuje dlouhodobou snahu PAFu o šíření tuzemského umění pohyblivého obrazu za hranicemi země, mj. skrze vlastní distribuční platformu PAF Aport.
„Porota složená z kurátorek, které aktivně utvářejí podobu světového diskurzu umění pohyblivého obrazu, je tak pro finalisty Jiných vizí příslibem pro další posun jejich práce do kontextu světového umění,” komentuje složení letošní poroty kurátorka PAFu Nela Klajbanová.
O Hlavní cenu poroty a Cenu diváků budou se svými díly soutěžit Jiří Žák, Jozef Mrva, David Přílučík, Johana Novotná, Dalibor Knapp, Romana Drdová, Markéta Magidová, Oleksandr Martsynyuk, Ladislav Tejml a Daniela a Linda Dostálkovy.
Ohodnoťte článek
Zatím nikdo nehodnotil.
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne
Nový CINEPUR s tématem True Crime
15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022
POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA
AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku
RUBRIKY
anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)