Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Streamování na veřejnosti mění společenské normy, tvrdí Netflix
novinka / Ondřej Pavlík / 19. 11. 2017
Alespoň tak Netflix výsledky průzkumu vykládá a rámuje. Tedy ne jako "holá čísla", ale jako důkaz, že jeho streamovací služba reálně mění fungování společnosti. Zejména proto je třeba k této oficiální zprávě přistupovat nejen jako k souboru zajímavých statistik, ale především jako k sofistikovanému PR.
Důležité například je, že Netflix prezentuje streamování na veřejnosti jako aktivitu, která souvisí s ochotou diváků exponovat část svého soukromí. Což kromě jiného znamená i projevovat emoce, za něž by se člověk jinak mohl stydět. Většina uživatelů se prý někdy během veřejného streamování Netflixu nahlas smála. Jednu pětinu pak tato aktivita dokonce dohnala k pláči. Přičemž v zemích Jižní Ameriky se údajně pláče zdaleka nejvíce a naopak v Německu prakticky vůbec.
Tato neskrývaná emocionalita přitom úzce souvisí s dalším aspektem výzkumu, který se více dotýká "komunitního" sledování. Více než čtvrtina diváků v minulosti zapředla rozhovor s neznámým člověkem, který koutkem oka zachytil, jaký seriál na monitoru nebo displeji běží. A předmětem této konverzace se pochopitelně vždy stal právě streamovaný pořad.
Netflix se přitom od počátku snaží prezentovat jako služba, která nevede k izolovanému sledování v uzavřených bublinách, ale naopak přivádí lidi dohromady. Před časem internetová televize přišla s výsledkem domácího streamování, podle kterého většina předplatitelů "sjíždí" svoje oblíbené seriály společně s někým blízkým. Teď se Netflix tváří, že jeho služba má kromě jiného i další, tentokrát více překvapivý dopad - sbližuje ty, kteří by se jinak v kavárně nebo při cestě MHD možná nikdy nedali do řeči.
Ohodnoťte článek
Zatím nikdo nehodnotil.
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY novinka
Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival
Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony
Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice
Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić
KVIFF: Na co jít ve Varech? Těchto 6 filmů si nenechte utéct
Locarno ocení Tsai Ming-lianga
Hlynur Pálmason: „Film je zvláštní rostlina.“
AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku
DALŠÍ Z RUBRIKY
Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival
Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony
Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice
Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić
Kvíření po česku / Queer motivy ve službách „normálnosti“
Třeseme se Standou Pekárkem / Volha jako konvenční prestižní televize
POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA
KVIFF: Brutální vedro svědí a pálí jako nezhojená rána
KVIFF: Defraudanti se vtipně zpronevěřují normám žánru i práce
KVIFF: Karlovarský Toni Erdmann odbourává zábrany i bránici
RUBRIKY
anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)