V Ji.hlavě zvítězil dokument Hranice práce Apoleny Rychlíkové

29. 10. 2017
Nejlepším českým dokumentem se na MFDF Ji.hlava stal snímek Hranice práce o pracovních podmínkách v nejhůře placených zaměstnáních. Film je výsledkem spolupráce režisérky Apoleny Rychlíkové a novinářky Saši Uhlové, která si v průběhu půl roku na vlastní kůži vyzkoušela práci v nemocniční prádelně, v drůbežárně, za pokladnou nebo v třídírně odpadu. V rámci projektu také Uhlová napsala sérii reportáží, které v minulých měsících publikoval server Alarm pod názvem Hrdinové kapitalistické práce.

Porota jihlavské sekce Česká radost, v níž zasedli dokumentarista Miroslav Janek, filmařka Rozálie Kohoutová nebo umělec Krištof Kintera na Hranicích práci ocenila "lidský vklad Saši Uhlové, která se na všednodenní skutečnost vykořisťovaných lidí dokázala podívat poctivě, konkrétně, empaticky, bez ideologizování." Za stejný přístup porotci ocenili také režisérku Rychlíkovou.

Porota dále udělila zvláštní uznání dokumentu Poslední šichta Tomáše Hisema, v němž horník s kamerou připevněnou na helmě dokumentuje směnu na ostravském dole Paskov - den předtím než byl důl uzavřen a o práci přišlo 1300 lidí. Druhé zvláštní uznání získal experimentálně pojatý film Všechno má svůj čas režisérky Violy Ježkové, na kterém porota ocenila "poetiku obrazu a svobodu filmového jazyka." Oba snímky vznikly na pražské FAMU.

V soutěžní sekci Mezi moři, která reprezentuje země a národy střední a východní Evropy, zvítězil film Opera o Polsku. Režisér Piotr Stasik komponuje svůj dokument jako koláž představující rozpoložení polského národa, recituje úryvky ze svých deníků, ale i z knih spisovatele Andrzeje Stasiuka.

Mezi experimentálními filmy uspěl britský snímek Lidé lodí britské umělkyně Sarah Wood, který vyhrál světovou soutež Fascinace. V sekci českých filmů EXPRMNTL.CZ porota udělila hlavní cenu filmu Konzerva Lucie Navrátilové a zvláštní uznání snímku Tradice Kateřiny Turečkové. V obou případech autorky reflektují folklórní tradice moravského venkova a pracují přitom s analogovým filmem.

Zpět

Sdílet článek