Ji.hlava ocení Marcela Ophülse a nabídne psychedelické filmy

16. 9. 2017
MFDF Ji.hlava letos přivítá slavného oscarového dokumentaristu Marcela Ophülse. Ten se ve svých dlouhometrážních snímcích vrací k době německého nacismu, jeho brutální moci, ale i k otázkám svědomí a odpovědnosti. Festival uvede Ophülsovy klasické snímky, jako Lítost a soucit (1969) nebo Hotel Konečná stanice (1988), ale i málo známou analýzu mnichovské dohody Mnichov aneb Mír pro naši dobu (1967). Režisér, který letos v listopadu oslaví devadesáté narozeniny, zároveň na festivalu osobně převezme Cenu za přínos světové kinematografii.

Ji.hlava dále nabídne průřez dějinami psychedelického filmu od dvacátých let po současnost, od rané avantgardy po videoart. Sekce Fascinace, pod jejíž hlavičkou série poběží, slibuje „zážitky silnější a živější než droga“.

Podobný potenciál má festivalová sekce dokumentárních filmů o hudbě Zkouška Sirén kurátorovaná Pavlem Klusákem. Snímek Bunch of Kunst (2017), portrét „nejnaštvanější anglické kapely“ dneška Sleaford Mods, který je zároveň sondou do aktuálního politického ovzduší v Anglii po brexitu. Film Little Tsunamis (2017), jehož postavou je mimo jiné velký zvukový dokumentarista Chris Watson, reprezentuje naopak osobní putování a setkávání s hloubkou zvuku skutečného světa. Snímek Conny Plank: Potential of Noise (2017) pak přibližuje osobnost německého hudebního producenta, který se podílel na hudbě Kraftwerk, Davida Bowieho, Briana Ena, Devo nebo Eurythmics.

Jihlavský festival rovněž uvede rozsáhlou přehlídku tchajwanského dokumentu nebo nové díly Manželských etud režisérky Heleny Třeštíkové.

Autorem znělky letošního 21. ročníku je islandský skladatel Jóhann Jóhannsson, který se v posledních letech proslavil zejména soundtracky k filmům Denise Villeneuva (Příchozí, Sicario: Nájemný vrah).

Zpět

Sdílet článek