Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Útočiště pro outsidery / Strážci Galaxie Vol. 2
kritika / Anna Krejčířová / 30. 8. 2017
V pestrobarevné změti tvořící materii Strážců galaxie 2 se střídají duhové bubliny, vyvraždění celé posádky kosmické lodi, ládování se bonbony, mozkový nádor nebo David Hasselhoff, aniž by snímek překročil hranici přístupnosti pro děti. Zdánlivý chaos a zlehčování násilí je však režisérem a scenáristou Jamesem Gunnem vedeno až k sebeparodické pointě. Odchovanec legendárního béčkového studia Troma a autor počestné webové série PG Porn určené „pro lidi, kteří mají na pornu rádi všechno… kromě sexuálních scén“, dotahuje kritizovanou dětinskost superhrdinů k nové hranici, pro kterou se jako ideální cílová skupina jeví čtyřleté děti. Film se přitom nikdy vysloveně nepitvoří, pouze odmítá podávat střety a traumata svých postav se vší vážností, ale permanentně je shazuje okolnostmi, načasováním či hudebním doprovodem. Komediální poloha však spíše než k beztrestné destrukci za zvuků arkádových her slouží k divácky snesitelnějšímu vyrovnávání se protagonistů s minulostí. Původní film přitom stavěl na okaté a nevysvětlené podivínskosti svých hrdinů, která je v epizodickém vyprávění úsporně charakterizovala i motivovala.
Když v roce 2014 vešli Strážci Galaxie poprvé na plátno, nikdo příliš nevěděl, co čekat. Na rozdíl od Avengers nepředcházel této týmovce žádný samostatný superhrdinský snímek. Původní komiks byl známý jen skalním fanouškům Marvelu a navíc se za jeho padesátiletou historii vystřídal v intergalaktickém týmu nespočet postav. Obecně se předpokládalo, že film rozšíří fikční svět o další prostor, kam by mohli Avengers expandovat a Strážci se k nim připojí. Vesmírná uhozenost holdující osmdesátkám však zaznamenala rekordní tržby a namísto umetače fikční cesty Strážci pokračují v budování vlastního univerza. Původně přímočaří pošuci se tak ve druhém díle vyrovnávají se svými rolemi v rozděleném týmu nebo se šťourají ve starých traumatech. Ať už jde o manipulativní otcovskou figuru s nezměrnou mocí a egomaniakální touhou ovládnout vesmír skrze své potomky v případě Petera Quilla nebo posun hrdiny Draxe na úroveň mentora mezidruhových vztahů. Přitom Thanos, ohlášený záporák pro další pokračování Avengers, se ve druhém filmu vůbec neobjeví. Snímek se více soustředí na vykreslení živé planety Ego, případně se baví nad zaťatou povýšeností velekněžky Ayeshi a přímá návaznost na MCU se v podstatě odsouvá až k potitulkovým sekvencím.
Přestože Marvel v současném stadiu staví na sbližování jednotlivých franšíz, nijak netratí na odklonu Strážců od vlastního středu. Gunnova podvratnost nikdy nepřekročí mez, kdy by fanoušci kánonu měli mít pocit výsměchu. Zároveň však Strážci mohou nezatíženi přímými pozemskými/marvelovskými konvencemi budovat malé útočiště pro fanoušky starých sci-fi a dalších komiksových braků, kteří marvelovskou síť nechtějí nebo nestíhají sledovat. Nejenom vizuálem, do nějž patří stylizace velekněžky do zlaté verze robota z filmu Metropolis nebo planeta Ego zaseklá v sedmdesátkových LSD vizích, ale samotným zpracováním. Podobně jako při jiných nedávných návratech ke klasickým sci-fi jako restarty Star Treku a Star Wars od J. J. Abramse klade i Gunnova série větší důraz na budování scény na place – od kulis po masky –, ale nevyhýbá se ani přemrštěným digitálním sceneriím. Výsledkem je nejdecentnější tromácká travestie a zároveň nejujetější áčkový titul Marvelu, tedy dílo trochu na okraji, ale ani zdaleka ne na hraně.
Strážci galaxie Vol. 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2, USA, 2017, IMDb)
Režie a scénář: James Gunn, kamera: Henry Braham, střih: Fred Raskin, Craig Wood, hudba: Tyler Bates, hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel ad., 136 minut, distribuce: Falcon (premiéra v ČR 4. 5. 2017).
Strážci galaxie Vol. 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2, USA, 2017, IMDb)
Režie a scénář: James Gunn, kamera: Henry Braham, střih: Fred Raskin, Craig Wood, hudba: Tyler Bates, hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel ad., 136 minut, distribuce: Falcon (premiéra v ČR 4. 5. 2017).
Přečteno 4161x
Článek vyšel v časopise Cinepur #112, srpen 2017.
Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.
Ohodnoťte článek
Zatím nikdo nehodnotil.
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
Hodnocení filmu
Strážci galaxie Vol. 2
**** CINEPUR (3.3)
**** ČTENÁŘI (1)
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY kritika
Hranice klimatického hraní / Terra Nil
Anatomie pádu / Spravedlnost, manželství a jeden pád z okna
KVIFF: Brutální vedro svědí a pálí jako nezhojená rána
KVIFF: Defraudanti se vtipně zpronevěřují normám žánru i práce
KVIFF: Karlovarský Toni Erdmann odbourává zábrany i bránici
DALŠÍ Z RUBRIKY
Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival
Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony
Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice
Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić
Kvíření po česku / Queer motivy ve službách „normálnosti“
Třeseme se Standou Pekárkem / Volha jako konvenční prestižní televize
POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA
Takový normální seriál / Lajna
Legenda o konci klasického princeznovského světa / Odvážná Vaiana
RUBRIKY
anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)
Tento článek vyšel v časopise Cinepur #112, srpen 2017
Z obsahu tištěného čísla:
Tak trochu roadmovie / Skokan (Lucie Česálková, kritika)
Filmy, které musíte vidět v kině / MFF Karlovy Vary 2017 (Antonín Tesař, report)
Úvod k tématu 112: České filmové obrození? (Lukáš Skupa, téma)
Editorial 112: České filmové obrození? (Jindřiška Bláhová, editorial)
„Film je jako Faëthonův vůz, který je potřeba zkrotit“ / Václav Kadrnka (Kamila Boháčková, rozhovor)
Ghost in the Shell / Neodpustitelný upgrade (Anna Krejčířová, mimo kino)