Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Zlatou palmu získal film The Square režiséra Rubena Östlunda

Zlatou palmu získal film The Square režiséra Rubena Östlunda

novinka / Redakce / 28. 5. 2017

Nejlepším filmem letošního festivalu v Cannes se stal snímek The Square švédského režiséra Rubena Östlunda. Satira uměleckého světa se točí kolem galerijní instalace, kterou se kurátor Christian (Claes Bang) snaží pomocí marketingových expertů prodat široké veřejnosti. Film, v němž anglicky mluvenou roli ztvárnila i Elisabeth Moss, v průběhu festivalu sklízel převážně rozpačité recenze a byl hodnocen jako slabší než Östlundovy předchozí počiny (především Hra a Vyšší moc). Spekulovalo se také, nakolik snímku uškodilo, že jej tvůrci z více než tříhodinové stopáže byli nuceni sestříhat na zhruba 140 minut.

Grand Prix, ocenění pro druhý nejlepší snímek hlavní soutěže, získalo takřka univerzálně chválené drama 120 battements par minute o životě s AIDS. Původem marocký režisér a scénárista Robin Campillo se v minulosti podílel například na snímku Mezi zdmi, který v roce 2008 v Cannes vyhrál Zlatou palmu.

Porota vedená Pedrem Almodóvarem dále při udělování cen vyzdvihla díla žen režisérek. Cenu za nejlepší režii získala Sofia Coppola za svůj remake snímku Oklamaný. Dvakrát také na slavnostním ceremoniálu zaznělo jméno snímku You Were Never Really Here, který natočila britská filmařka Lynne Ramsay. Autorka získala cenu pro nejlepší scénář ex aequo se snímkem The Killing of a Sacred Deer řeckého tvůrce Yorgose Lanthimose. A pro cenu si pak přišel i překvapený Joaquin Phoenix, který ve filmu You Were Never Really Here ztvárnil hlavní roli.

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Diane Kruger za roli v thrilleru o teroristických útocích Aus dem Nichts německého režiséra tureckého původu Fatiha Akina. Pouze Cenu poroty (tedy neoficiální "třetí místo") pak získalo ruské drama Neljubov režiséra Andreje Zvjaginceva, které patřilo mezi favority soutěže.

Bez ceny naopak letos odešel Michael Haneke, který tak se snímkem Happy End nenavázal na své předchozí velké úspěchy z Cannes, dvě Zlaté palmy za filmy Bílá stuha a Láska.

Přečteno 3271x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Hlynur Pálmason: „Film je zvláštní rostlina.“

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku

FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason

Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest


DALŠÍ Z RUBRIKY

Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu

Kalvárie / Když láska bolí

Inscryption / Labyrint herního světa a ráj karet

Jak se vaří zápletka / Makanai: Jak se vaří pro maiko

Pinocchio Guillerma del Tora / Fekální pochod proti fašismu

Dobývání marnosti / Kreativní destrukce Wernera Herzoga

Tár / Kyborgův životopis

Modrý kaftan / Hedvábný plášť bez ornamentů


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Anifilm 2023

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku

FAMUFEST

FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason

Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)