Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Kino na Hranici

Kino na Hranici

událost týdne / Redakce / 5. 4. 2017

Devatenáctá těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici nabídne filmové novinky z oblasti střední Evropy, které doplní tematické cykly nebo retrospektivy výrazných osobností.

Prostor dostanou hlavně nejnovější české, polské a slovenské filmy. Z polských novinek, z nichž se v české distribuci objeví jen nepatrný zlomek uváděných titulů, se bude promítat například letošní laureát polských filmových cen - historická fresku Volyň režiséra Wojciecha Smarzowského, famózní Poslední rodina, debut Jana P. Matuszyńského, který tímto filmem částečně oživuje odkaz kina morálního neklidu, či nejlepší polský dokument Přijímání mladé tvůrkyně Anny Zamecké.

Agnieszka Holland přijede osobně uvést svůj poslední film Přes kosti mrtvých, který byl oceněn na letošním Berlinale. Z českých a slovenských titulů se mimo jiné bude promítat na Berlinale rovněž oceněná Pátá loď Ivety Grófové, Bába z ledu Bohdana Slámy, Učitelka Jana Hřebejka Svoboda pod nákladem dokumentaristy Pavla Barabáše.

Důležitou součást programu představují rovněž retrospektivy významných umělců. V retrospektivách se v tomto roce dostane uznání režiséru Antonínu Mášovi a scénografu Allanu Starskému. Herecké retrospektivy se pak zaměří na filmografii Karoliny Gruszkové, Milana Lasicy a Karla Rodena.

Pestrou programovou nabídku posledního náctiletého ročníku pak doplňují dvě výstavy. V Národním domě v Cieszynie bude v průběhu přehlídky k vidění tvorba scénografa Allana Starského a jeho ženy Wieslawy Starské, která je kostýmní návrhářkou. V prostorách galerie UL, jež se nachází také v Cieszynie, bude kameraman Adam Sikora vystavovat čtyřicet kreseb a fotografií.

Festival Kino na hranici proběhne ve dnech od 28. dubna do 3. května.

Přečteno 554x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #115

#115

únor 2018DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

68. Berlinale

MFF Rotterdam

ÍRÁN:CI 2018

Dabing Street v kinech

Ester Krumbachová

PAF Olomouc

Festival francouzského filmu

FAMUFEST


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Na festival do Karlových Varů zavítá jako host Richard Linklater

První seriál HBO ze zemí bývalé Jugoslávie natočí Danis Tanović

Charlie Kaufman natočí pro Netflix mrazivý psychologický thriller

68. Berlinale

Švankmajerův Hmyz je zklamání, píší zahraniční kritici


RUBRIKY

anketa (23) / český film (71) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (120) / editorial (89) / fenomén (67) / festival (58) / fragment (18) / glosa (210) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (111) / komiks (10) / kritika (723) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (633) / objev (3) / pojem (36) / portrét (6) / profil (97) / reflexe (24) / report (97) / rozhovor (152) / scénář (4) / soundtrack (36) / téma (841) / televize (86) / tisková zpráva (1) / událost týdne (197) / video (2) / videoart (16) / videohra (53) / web (40) / zoom (150)