Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

30. Finále Plzeň

30. Finále Plzeň

událost týdne / Redakce / 10. 4. 2017

V termínu od 20. do 26. dubna 2017 se uskuteční třicátý ročník festivalu Finále Plzeň. Kromě komplexního přehledu české a slovenské audiovizuální tvorby letošní ročník nabídne i přesahy do zahraničí a zařazení nových festivalových lokací.

Šanci na výhru má letos 40 nominovaných projektů za rok 2016 z české a slovenské produkce. Novinkou letošního udílení cen Zlatý lednáček bude ohodnocení producentů vítězných filmů finanční prémií 50 000 Kč, a to v kategoriích Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film a Nejlepší dokumentární film. Součástí festivalu budou také nesoutěžní filmové sekce, doprovodný program i setkávání filmových profesionálů v rámci Industry Days.

Úplně poprvé se ve festivalových porotách neobjeví zástupci z Česka a Slovenska. Pětičlenné porotě pro celovečerní hrané a animované filmy předsedá Labina Mitevska, herečka a producentka makedonského původu, která se s českým filmovým prostředím osobně setkala v roce 2000 díky roli Vesny v komedii Samotáři. Loni film Noční život, na kterém se podílela jako koproducent, získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za režii. Pozvání do poroty přijal i známý polský herec Andrzej Chyra, který hrál například ve filmech Katyň, Spojené státy lásky a Poslední rodina. Porotcem bude také renomovaný britský filmový kritik a žurnalista Christopher Goodwin, který přispívá do The Times či The Hollywood Reporter. Jako další do Plzně dorazí Edvinas Pukšta, litevský festivalový dramaturg a filmový publicista. Celovečerní porotu uzavře Kanaďanka Eve Gaberau, ředitelka distribuční společnosti Soda Pictures, která loni uvedla do britských kin takové filmové hity jako Paterson či Toni Erdmann.

Mezi odborníky na dokumentární filmy se v roli předsedkyně poroty objeví dánská dokumentární režisérka a kameramanka Ida Grøn, jejíž středometrážní film The Kid and the Clown získal 5 mezinárodních ocenění. Druhou porotkyní bude německá sales manažerka Ina Rossow z přední německé distribuční společnosti Deckert Distribution zastupující výrazné dokumentární snímky. České a slovenské dokumenty posoudí také estonský filmový kritik a publicista Tristan Priimägi, který od roku 2010 pořádá filmový festival dokumentárních filmů DocPoint v Tallinu.

Porotě TV a internetové tvorby předsedá Simone Baumann německá filmová producentka a přední expertka na filmové trhy zemí bývalého východního bloku. Dále pozvání přijali Anna Katharina Brehm redaktorka německé televize ZDF a polský scénárista Wiktor Piątkowski, autor námětu a spoluscenárista seriálu Wataha, prvního původního seriálu z produkce společnosti HBO v Polsku.

Více k programu letošního Finále zde nebo na oficiálních stránkách festivalu.

Přečteno 1840x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #148

#148

srpen 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Filmový festival Litoměřice

49. Letní filmová škola

Anifilm 2023

FAMUFEST

Nový CINEPUR s tématem True Crime

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022

Festival krátkých filmů BRNO16

Devátý ročník Be2Can


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Filmový festival Litoměřice

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)