Masaryk na Berlinale zklamal. "Je to propadák," píše Variety

17. 2. 2017
Česko-slovenský snímek Masaryk nezanechal na festivalu Berlinale dobrý dojem. Životopisné drama o velvyslanci a pozdějším ministru zahraničí Janu Masarykovi zklamalo zahraniční kritiky, kteří filmu vytýkají zejména necitlivou práci s historickými fakty.

Ostře se do Masaryka obul především Jay Weissberg v recenzi pro magazín Variety. Snímku režiséra Julia Ševčíka hned v úvodu vytkl, že ignoruje některé podstatné historické souvislosti a nedisponuje odpovídající dobovou výpravou. Herci podle něj navíc hovoří podivným anglickým přízvukem, takže dialogům často ani není dobře rozumět. "Ale i když od toho všeho odhlédnete, Masaryk je pořád propadák s příšerným scénářem a zmatenou strukturou," pokračuje ve své nekompromisní kritice Weissberg.

Výhrady k Ševčíkovu filmu má také Vladan Petkovic ze serveru Cineuropa. Ten v úvodu své recenze nejprve smířlivě konstatuje, že snímek poutavě vykresluje události vedoucí k Mnichovské dohodě. V zápětí ale dodává, že si tvůrci nedokázali poradit s dramatizací některých kapitol Masarykova života, o jehož pobytu v zámoří například neexistuje dostatek informací.

Rozhodnutí scénáristů situovat část děje do psychiatrické léčebny v New Jersey, kde se Janu Masarykovi věnuje německý emigrant doktor Stein, považuje Petkovic za nešťastné. Nejen proto, že se jedná o nepodloženou spekulaci, ale navíc jde o epizodu, která zbytečně přispívá k patetičnosti filmu a snižuje jeho důvěryhodnost.

Film Masaryk je na berlínském festivalu uváděn v nesoutěžní sekci Berlinale Special. V Česku měl snímek premiéru 25. prosince v pražském kině Lucerna, kde hrál po dobu jednoho týdne. Díky tomuto omezenému nasazení film mohl být zařazen do nominací na České lvy za rok 2016. A zde Ševčíkův film skutečně zazářil, nominací získal nejvíc ze všech, celkem 14. Do řádné domácí distribuce pak Masaryk vstoupí 9. března.

Zpět

Sdílet článek