Na Ji.hlavu přijede producentka Kena Loache i režisér Fridriksson

17. 10. 2016
Středoevropský svátek autorského i experimentálního dokumentárního filmu už podvacáté přivede do Jihlavy současné i věčné ikony filmového a společenského života z celého světa. „Tak jako dokumentární film neulpívá na povrchu, podobně i letošní Ji.hlava představí výjimečné osobnosti, které nejsou snadno viditelné,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.

Festivaloví návštěvníci se letos tváří v tvář setkají s producentkou Rebeccou O‘Brienovou, jež dlouhá léta spolupracuje s britským režisérem Kenem Loachem, který za své sociální drama Já, Daniel Blake letos získal Zlatou palmu v Cannes. Rebecca O’Brienová na festivalu přednese producentskou masterclass, kde se podělí o své zkušenosti s třicetiletou spoluprací s Kenem Loachem. Důležitou roli tu bude hrát téma tenké hranice mezi dokumentaristikou a fikcí a také specifičnost tvorby filmu, jehož hlavní protagonista je váš přítel a blízký spolupracovník. Součástí masterclass navíc bude česká premiéra nového biografického filmu Versus: Život a dílo Kena Loache (2016), na němž se O’Brienová podílela jako producentka.

Svoje tvůrčí metody představí také legendy islandské kinematografie, režisér Fridrik Thor Fridriksson a hudební skladatel Hilmar Örn Hilmarsson, jenž je znám také pod přezdívkou HÖH a za hudbu k Fridrikssonově filmu Děti přírody získal v roce 1991 Evropskou filmovou cenu. Hilmarsson na 20. MFDF Ji.hlava přednese masterclass, ve které popíše rozdíly v komponování hudby pro dokumentární a fikční film. Společně se svými posluchači bude rozjímat nad autenticitou dobových hudebních nástrojů pro historické dokumentární filmy.

Společným hostem Institutu dokumentárního filmu a MFDF Ji.hlava bude Mike Bonanno z americké dvojice aktivistů známé jako The Yes Men. Ten festivalovým divákům představí jejich zatím poslední filmy Yesmeni opravují svět (2009) a Yesmeni se bouří (2014). Yesmeni již dvacet let mapují metody, díky nimž nejsnáze dosáhnou spolupráce s novináři a dostanou tak své společensko-kritické příběhy do zpráv.

Další masterclass, tentokrát zaměřenou na střih, povede italský střihač Jacopo Quadri, který se podílel na vítězném filmu letošního Berlinale s titulem Fuocoammare: Požár na moři. Podle Quadriho je filmový střih jako řeka, jež se prodírá neznámou krajinou. „Každý prvek souvisí s jiným, ať už jsou v kontrastu, nebo jsou si podobné tak, jako by byl film cestou,“ říká.

V pořadí druhou zemí, jejíž kinematografii 20. MFDF Ji.hlava představí, je Turecko, země větší než Ukrajina a neznámá stejně jako sám Orient. V 17 filmech shromážděných v této sekci se zračí vyrovnávání se s minulostí, střet kultur i intelektuální reflexe každodennosti. „Letošní puč dostal Turecko na přední stránky světových novin, ale na dokumentární reflexi neměli filmaři zatím dostatek času. Rozhodli jsme se tedy vyhledat autory, kteří vzrůstající napětí už dříve tušili a snažili se jej svou tvorbou postihnout,“ charakterizuje dramaturgickou koncepci sekce tureckých filmů členka kurátorského týmu Akile Nazli Kaya.

Výrazným snímkem, který v této sekci festival uvede, je festivalově úspěšný celovečerní debut Gulîstan, země růží turecké režisérky Zayne Akyolové. Film vypráví o skupině bojovnic Strany kurdských pracujících, jež přežívají v horách, na které střídavě útočí Daesh – tzv. Islámský stát – Turecko i Írán. Tyto dívky se společně cvičí v boji, odcházejí do válečných zón a vracejí se do zaminovaných kopců. Ve filmu otevřeně vypovídají o válce a roli žen v ní. Tento film letos v srpnu získal prestižní cenu Doc Alliance Film Award. Mezinárodní a transkontinentální migraci – palčivé téma dnešní doby – reflektují filmy Callshop Istanbul (r. Hind Benchekroun, Sami Mermer, 2015) a How Would You Like to Migrate? (r. Fatih Bilgin, 2012). Specifické výrazové prostředky pro zpracování podhoubí současné situace v Turecku používají filmy Přišel jsem a odcházím (r. Metin Akdemir, 2011), Plnou parou zpět (r. Ayce Kartal, 2013) a Přesčas (r. Gürcan Keltek, 2012).

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava se uskuteční ve dnech 25. – 30. října 2016.

Zpět

Sdílet článek