Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Realita / Nevyzpytatelný mechanismus světa

Realita / Nevyzpytatelný mechanismus světa

kritika / Ivo Michalík / 8. 11. 2016 / komentáře (1)

Minimálně v každé druhé reflexi nového filmu Quentina Dupieuxe Realita narazíme na srovnání s tvorbou Davida Lynche. Nejen běžní uživatelé internetových databází, ale i kritici si totiž navykli automaticky licitovat „lynchovinou“ téměř pokaždé, když jejich schopnosti vstřebat nadreálný filmový svět narazí na limity dosavadní divácké zkušenosti. Sám Dupieux uvádí jako jedinou konkrétní inspiraci Reality pozapomenutý Trhák Blakea Edwardse z roku 1981 a už od jeho debutu Nonfilm je v jeho tvorbě cítit spíše vliv Luise Buñuela nebo Davida Cronenberga. Francouzský solitér, na poli elektronické hudby známý pod pseudonymem Mr. Oizo, si ale ve svých šesti dosavadních titulech především buduje zcela svébytně vychýlené univerzum.

Realita je prozatím nejkomplexnějším ztvárněním Francouzovy umělecké vize a její recepce představuje skutečně nesnadný úkol. Její děj se přitom zpočátku tváří na Dupieuxovy poměry jako poměrně lineární a ostny zneklidňujících zcizujících efektů se derou na povrch téměř neznatelně. Jedna narativní linie se věnuje holčičce, která ve vyvrhnutých útrobách skoleného kance zahlédne modrou videokazetu, druhá postaršímu, ale debutujícímu režisérovi, který má na dosah svůj životní sen spočívající v natočení vlastního celovečerního hororu, ale potřebuje do něj získat nejdokonalejší výkřik v dějinách filmu. O to větší šok představuje postupná kulminace stěžejních motivů přecházející v důmyslné zacyklování jednotlivých fabulí, zmnožení identit a neustálého vrstvení předkamerových realit. Všechno dohromady znemožňuje nalezení důvěryhodné optiky, jejímž prostřednictvím máme předkládané střípky příběhů vnímat. Hranice mezi skutečností, jejím záznamem a sněním se ztenčuje tak dlouho, až zmizí úplně.

Minimálně v jednom na první pohled docela nepatrném směru se Realita od předchozích Dupieuxových filmů liší. Dosud všechny stály převážně na tezi, že postavy svým neortodoxním jednáním nabourávají zákonitosti běžného bytí. V Nonfilmu šlo o nadšené filmaře, kteří natáčí svůj opus magnum navzdory absenci kamery, zlatá mládež ze Steaku do sebe házela ve velkém panáky mléka, v Rubberu vraždila ze řetězu utržená pneumatika, Wrong zabydlovali jedinci se zcela pomýleným žebříčkem hodnot a Fízlové, hajzlové se chovali tak, že vedle nich i Marilyn Manson vypadal jako zakřiknutý teenager. V porovnání s nimi se postavy uvnitř Reality jeví jako notně svérázné, ale přesto vlastně docela normální. Ať už jde o transvestitního učitele, hypochondrického moderátora nebo přepjatě uvažujícího producenta, určitá vychýlenost jejich chování je ničím v kontextu nevyzpytatelného mechanismu světa, který musí obývat. I proto se pohybujeme na poli mnohem bližším Nenápadnému půvabu buržoazie nebo aktuálnějším Mapám ke hvězdám, než třeba Modrému sametu.

Dupieuxův koncept navíc postupem let dospěl do fáze, kdy se bez divácky vděčného hledání paralel s tvorbou slavnějších kolegů docela klidně obejde. Nadále ho láká tematizace nejen filmu jako výsledného díla, ale především tvůrčího procesu se všemi úskalími, které jej provází. Zároveň stále stejně rád těží ze svěže nastaveného autoreferenčního hlediska, skrze nějž své komplikované příběhy vypráví. Realita jde v tomto ohledu zatím nejdál. A vůbec nevadí, že režisér poprvé nezvolil jako hudební doprovod vlastní muziku, ale dal přednost jednomu jedinému minimalistickému motivu raného Philipa Glasse (skladba Music With Changing Parts z počátku sedmdesátých let). Přesto je Realita bytostně Dupieuxovým dílem, se všemi styčnými prvky, táhnoucími se všemi jeho dosavadními filmy.

Zhruba ve své poslední třetině Realita sice definitivně rezignuje na smysluplnou kauzalitu, přesto zůstává dostatečně poutavá na to, aby neztratila pozornost ani těch diváků, kteří se náročně vyprávěným snímkům raději vyhýbají. Na rozdíl od Guye Maddina, který rovněž tematizuje kinematografický aspekt tvorby, chce totiž Dupieux především bavit. Jak totiž s oblibou říkává, život je příliš krátký na to, aby se stal profesionálem.

Realita (Réalité, Francie, Belgie, 2014, IMDb)
Režie, scénář, kamera, střih: Quentin Dupieux, hrají: Alain Chabat, Élodie Bouchez, Eric Wareheim, Jon Heder ad., 95 min., distribuce: Aerofilms (premiéra v ČR 9. 6. 2016).

Realita (Réalité, Francie, Belgie, 2014, IMDb)
Režie, scénář, kamera, střih: Quentin Dupieux, hrají: Alain Chabat, Élodie Bouchez, Eric Wareheim, Jon Heder ad., 95 min., distribuce: Aerofilms (premiéra v ČR 9. 6. 2016).

Přečteno 3331x

Článek vyšel v časopise Cinepur #106, srpen 2016.

Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

bartleby  (10.11.2016 16:43)

K inspiracnim zdrojum muzete zcela jiste zapocitat jeste Blow out B. de Palmy. Thriller ramovany snahou filmoveho zvukare najit v realnem svete co nejlepsi vykrik do hororoveho filmu. Shoda motivu asi nahodna nebude. Vas popis filmu zni zajimave, presto dva hlavni motivy vami uvadene: videokazeta v utrobach ( Cronenberguv Videodrom ) a de Palmuv idealni vykrik pouzitelny v hororu to uz zni jako hodne silny eklekticismus a nebo zcela zamerna pastis slozena z cizich snimku.

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY kritika

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou

Utama / Mezi domovem a sopkou

Království: Exodus / Von Trierův vánoční žertík z nemocnice

Zábavný – punkový, ale málo / Seriál Pistol a jeho hudba

Skandály ve službách Jejího Veličenstva / Koruna

Kvík / Až si zase příště dáte klobásku

Stane se to znova a znova / Dexter: Nová krev

BANGER. / Film, který by rád všechny pochcal


DALŠÍ Z RUBRIKY

Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu

Kalvárie / Když láska bolí

Inscryption / Labyrint herního světa a ráj karet

Jak se vaří zápletka / Makanai: Jak se vaří pro maiko

Pinocchio Guillerma del Tora / Fekální pochod proti fašismu

Dobývání marnosti / Kreativní destrukce Wernera Herzoga

Tár / Kyborgův životopis

Modrý kaftan / Hedvábný plášť bez ornamentů


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Větší šachovnice, slabší figurky / Takové krásné šaty

Pokecali ještě parádněji / Chata na prodej

Když zrůdy truchlí / Fantastická žena

Láska mezi kapkami zvířecí krve / O těle a duši

Naděje na konci světa lidí / Válka o planetu opic


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)

Cinepur #106 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #106, srpen 2016

Z obsahu tištěného čísla:

Uncharted 4: A Thief’s End / Za udržitelná dobrodružství (Jan Švelch, videohra)

Spojené státy lásky / Agonická společnost osamělosti (Pavel Sladký, zoom)

Komuna / Partička s dysfunkčním srdcem (Tomáš Gruntorád, kritika)

Karlovy Vary jako hypertext (Antonín Tesař, report)

Doom: Pekelný soundtrack spojuje videohry, metal a klubový experiment (Jiří Špičák, soundtrack)

Návštěva / Tváří v tvář člověku (Janis Prášil, kritika)

+ více...