Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Neutečeš
mimo kino / kritika / Matěj Nytra / 10. 6. 2016
Letos dvaačtyřicetiletý americký filmař David Robert Mitchell se v minulé sezóně vrátil do canneské sekce Týden kritiky s děsivou novinkou Neutečeš (It Follows). Teprve druhý snímek autora se záhy proměnil v úspěšný příklad „ambiciózního hororu“, žánrového díla s přesahem, který kritika začala stavět poměrně vysoko a objevil se i v některých výročních top žebříčcích (4. místo u online magazínu Indiewire, 11. v Sight and Sound). U nás nenápadný hit proběhl distribucí bez závratného ohlasu, ovšem fajnšmekři si tuto dotěrnou noční (či spíše denní) můru o dospívající skupině přátel a neodbytně pronásledujících (rodičovských) zombie-stínech dokázali najít, ať už v kině či na podzim na DVD.
I když při bližším, neemotivním pohledu scénář filmu příliš originality nepřináší – častá je v tomto směru výtka, či naopak znalecká cinefilská připomínka spojitosti s klasikou Johna Carpentera – působivé je Neutečeš přesně tam, kde stále zbývá dostatek prostoru pro vynalézavost či technickou aktualitu – a to v rovině stylu. Mitchell od počátku publikum hypnotizuje kontinuálním napětím, které nezabrzďuje všední, úlevné členění epizod do čitelně stavěných aktů, v nichž se drama (a cesta pryč z děsu) buduje typicky skrze postupné náznaky, detaily, až nakonec ostřejší střety s neznámem – jako v klasických hororových schématech. Společně s autorem hudebního přívalu tísnivých atmosfér a katastrofického chvění (Disasterpeace) žene Mitchell únik teenagerů na hranici mezi bděním a osamostatněním v souvislém tempu stále dál do větší a tužší nejistoty, a místo aby se princip sexem nakažlivé „kletby“ v závěru dramatu vyjasnil a úspěšně či krvavě uzemnil, prokletí zjevně ze světa postav nevyprchává a z tlaku pronásledování se nelze nikdy vymanit.
Tento efekt sjednoceného „žánrového“ náboje a klíčové generační metafory o nemožnosti zbavit se pout rodičovského formování a věčného, drtivého dozoru činí z filmu zjevně promyšlenější, výpovědí hutnější dílo, než hororová škatule běžně potřebuje. Tvůrci přitom chytře při realizaci narace a vizuálního plánu spoléhají na detailní diváckou pozornost a schopnost odstupu od šoku z vyhrocených akčních střetů. Divák prožívá spolu s teenagery zápolení s nezvladatelnou silou, ale rozpozná záhy beznaděj souboje; surrealitu situace zavčas „přečte“ jako umělou, možná až snovou, imaginární… Na druhou stranu, postupy prezentující viděnou akci jako nakonec subjektivní, falešnou variantu dění (fikci v hlavě postavy) jsou již běžně recyklovaným trikem. Neutečeš se však podařilo i z této jednoznačné, průhledné narativní figury hbitě uniknout a právě jeho neklidný charakter, stav mezi dočasným vyjasněním a strachem z příštího, zvyšuje jeho renomé. Je to film-boj, uprostřed tíživého existenciálního útěku.
Neutečeš/It Follows (USA, 2014)
režie a scénář: David Robert Mitchell
kamera: Mike Gioulakis
hudba: Disasterpeace
hrají: Maika Monroe, Keir Gilchrist, Jake Weary, Daniel Zovatto, Lili Sepe, Olivia Luccardi, Linda Boston, Bailey Spry ad.
100 min.
obraz: 16:9
zvuk: DD 5.1 anglicky
titulky: české
distribuce: Bontonfilm (na DVD od 16. 9. 2015)
Přečteno 4361x
Článek vyšel v časopise Cinepur #103, únor 2016.
Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.
Ohodnoťte článek
Aktuální hodnocení článku
4 /1
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY mimo kino
#shashtagemnejdáldojdeš / #martyisdead
Po stopách paměti a představ / Asi to ukončím
Syndrom vyhoření státu / Colectiv
Legenda o konci klasického princeznovského světa / Odvážná Vaiana
DALŠÍ Z RUBRIKY kritika
Hranice klimatického hraní / Terra Nil
Anatomie pádu / Spravedlnost, manželství a jeden pád z okna
KVIFF: Brutální vedro svědí a pálí jako nezhojená rána
KVIFF: Defraudanti se vtipně zpronevěřují normám žánru i práce
KVIFF: Karlovarský Toni Erdmann odbourává zábrany i bránici
POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA
RUBRIKY
anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)
Tento článek vyšel v časopise Cinepur #103, únor 2016
Z obsahu tištěného čísla:
Úvod k hororu (Lukáš Skupa, téma)
Steve Jobs / (Sebe)prezentace ve třech jednáních (Jan Kolář, kritika)
Neutečeš (Matěj Nytra, mimo kino)
O patro níž / Manžel, otec, pejskař a vrah (Kamila Dolotina, kritika)
Berani / Rohaté děti přírody (Ivo Michalík, kritika)
Show Me a Hero / Zlá sudba amerického starosty (Antonín Tesař, televize)