Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Kobry a užovky / Hadi se plazí na pódia

Kobry a užovky / Hadi se plazí na pódia

kritika / český film / Ivo Michalík / 7. 5. 2015

Dlouho nezaznamenal český hraný film krátce po uvedení do kin tolik chvály jako Kobry a užovky. De facto už po novinářských projekcích začaly internetovými databázemi a diskuzními fóry kolovat až extatické výkřiky skloňující populistické slovo „nejlepší“ v mnoha směrech. A to i od kritiků, kteří jindy bývají převážně věcní. Třetí celovečerní film tvůrčího týmu kolem režiséra Jana Prušinovského si uznání zaslouží. Ačkoli trpí některými neduhy divácké odnože české kinematografie posledních zhruba patnácti let, mnoha z nich se dokáže vzdálit dostatečně na to, aby se v jeho případě dalo hovořit o vyspělém evropském artu.

Scénář Kober a užovek napsal letos teprve šestadvacetiletý spisovatel a student scenáristiky na FAMU Jaroslav Žváček. Schopnost glosovat sociální poměry bez pachuti hospodské vševědoucnosti předvedl už ve svém útlém románu Lístek na cestu z pekla. I ve scénáři se dokázal vyvarovat kontraproduktivního vrstvení přílišného množství sociálních motivů, kvůli kterému v poslední době například příliš nerozkvetla Poupata Zdeňka Jiráského. Žváčkovým mentorem na FAMU byl navíc Petr Jarchovský, jehož arriagovské Horem pádem dodnes platí za vzorový příklad utopení ambiciózní společenské kritiky v neukočírovatelné množině různých témat.

Hrdina filmu Kobra sice například nemusel lacino „vydělané“ peníze vzápětí utopit v automatech, ale podobně drobných zaváhání je ve filmu naštěstí minimum. Většinu z nich navíc omlouvá žánrové zařazení do hybridní škatulky tragikomedie. Tato kombinace se v současné české kinematografii usadila jako oblíbený zastřešující koncept, který tvůrci často zneužívají jako zástěrku scenáristické nekázně, která umožňuje hromadit samoúčelné hlášky a komické scénky bez ohledu na celkový kontext. „Hláškování“ zdobí i Kobry a užovky, jejichž oficiální trailer byl vypočítavě postaven primárně na něm. Avšak diváky, kteří na film vyrazí právě na základě vydělených efektních promluv postav, čeká nepříjemné překvapení.

Všeobecně pesimistické a skeptické postoje české veřejnosti vůči stavu naší společnosti, které kolegyně Jana Bébarová výstižně pojmenovává jako vprdelismus, prostupují i Prušinovského snímek. Navzdory několika násilně humorným momentům ale působí mnohem uvěřitelněji než v jiných českých filmech usilujících o stejné vyznění. Oscilaci mezi tragikou a komikou tu paradoxně sbližuje formální dotaženost zpracování. Prudké zakončování většiny sekvencí zbavuje ty tragické patosu a odlehčené nemístného vtipu. Takto nastolený temporytmus umožňuje Prušinovskému a dvornímu kameramanovi Roberta Sedláčka Petru Koblovskému hru s hloubkou pole, která snímek definitivně vzdaluje televizním postupům a přibližuje třeba úspěšným dílům skandinávské provenience.

Stejným směrem míří i nahlížení celospolečenského problému narkomanie. To se na poli českého hraného filmu objevuje v různých polohách. Kobry a užovky nedosahují stylizované sugestivnosti zapomenutého Kanárka Viktora Tauše či PIKA Tomáše Řehořka, ani se dobrovolně nebrodí ve funkcionalistické šedi jako výtečný Michálkův Anděl Exit. Očekávatelně mají blíž k Samotářům nebo Perníkové věži s tím, že se nesnaží o vytvoření další z řady generačních výpovědí (věk jednotlivých postav nehraje žádnou roli). Jejich nadčasovost nespočívá v podbízivě nadsazených situacích rezonujících s mladým publikem. Závislost tu není zase taková legrace.

Kobry a užovky mají všechny předpoklady k tomu, aby zazářily při dalším udělování výročních cen, ať už jsou pojmenované jakkoli. Zabývají se takzvaně palčivým tématem, před formálními experimenty dávají přednost uchopitelnosti masami a opírají se o výrazné herecké výkony. Prušinovský natočil tematický ucelený, dostatečně svébytný a nepodbízející se film, jehož sociální kritika má konečně potenciál oslovit i publikum světových festivalů. Bude se kolem nich plazit, ale může i kousnout.

Kobry a užovky (ČR, 2015, IMDb)
Režie: Jan Prušinovský, scénář: Jaroslav Žváček, kamera: Petr Koblovský, střih: Lukáš Opatrný, hrají: Matěj Hádek, Kryštof Hádek, Jan Hájek, Lucie Polišenská, Lucie Žáčková ad., 111 min., distribuce: Falcon (premiéra v ČR 19. 2. 2015).

Kobry a užovky (ČR, 2015, IMDb)
Režie: Jan Prušinovský, scénář: Jaroslav Žváček, kamera: Petr Koblovský, střih: Lukáš Opatrný, hrají: Matěj Hádek, Kryštof Hádek, Jan Hájek, Lucie Polišenská, Lucie Žáčková ad., 111 min., distribuce: Falcon (premiéra v ČR 19. 2. 2015).

Přečteno 5301x

Článek vyšel v časopise Cinepur #98, duben 2015.

Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.

Hodnocení filmu

Kobry a užovky

****  CINEPUR (3)

****  ČTENÁŘI (3)


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY kritika

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou

Utama / Mezi domovem a sopkou

Království: Exodus / Von Trierův vánoční žertík z nemocnice

Zábavný – punkový, ale málo / Seriál Pistol a jeho hudba

Skandály ve službách Jejího Veličenstva / Koruna

Kvík / Až si zase příště dáte klobásku

Stane se to znova a znova / Dexter: Nová krev

BANGER. / Film, který by rád všechny pochcal


DALŠÍ Z RUBRIKY český film

Něžný vypravěč dětských příběhů / Jiří Hanibal

Nevadí mi označení „ženský film“, vadí mi jeho konotace

Distribuce 2022 / Návrat k normálu?

KaprKód / Dialog s mrtvým

Na FAMU nás učili, že žánr je „fuj“ / Rozhovor s režisérkou Terezou Nvotovou

A pak přišla láska… / Tarot a terapie

Grand Prix / Grand Pricks

Návraty kamarádů do deště / Pokračování normalizačních trháků po roce 1989


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Větší šachovnice, slabší figurky / Takové krásné šaty

Pokecali ještě parádněji / Chata na prodej

Když zrůdy truchlí / Fantastická žena

Láska mezi kapkami zvířecí krve / O těle a duši

Naděje na konci světa lidí / Válka o planetu opic


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)

Cinepur #98 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #98, duben 2015

Z obsahu tištěného čísla:

VOD distribuce, uvádění a sledování filmů / Kinematografie online (Hana Šilarová, téma)

Vyšší moc / V lavině (Vít Schmarc, kritika)

Distribuce 2014: Konec starých časů (Přemysl Martinek, glosa)

Prázdné místo / Starosvětský vzdor kvalitní televizi (Ondřej Pavlík, televize)

Hollywood a pop / Dokáže dnes hudba propagovat filmové trháky? (Karel Veselý, téma)

Jack se chystá vyplout (Matěj Nytra, mimo kino)

+ více...