Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Kouzlo měsíčního svitu / Kouzlo čtyřiačtyřicetkrát viděného
kritika / Ivo Michalík / 30. 10. 2014
Co rok, to film. Výsadní postavení Woodyho Allena v kontextu kinematografie jednadvacátého století je neoddiskutovatelná. Bez ohledu na aktuální trendy a tlak trhu, tvůrčí svoboda newyorského excentrika nemá obdoby. Na dostatečnou poptávku „svého“ publika se může spolehnout podobně jako na nadšenou ochotu spolupracovat ze strany libovolné herecké osobnosti. V téměř devětasedmdesáti letech nemusí nikomu nic dokazovat a zbaven mantinelů diváckých očekávání se baví. O to větším překvapením byla svěží naléhavost loňských Jasmíniných slzí. Allenův film „made in 2014“ tak měl především napovědět, zda se tvůrce, který svá díla s oblibou zabydluje vlastními alter egy, rozhodne pokračovat v méně shovívavém pohledu na cynismus hlavních hrdinů nastoleném předchozím snímkem.
Práce s banální výchozí premisou je vlastní mnoha Allenovým pozdním filmům. Většinou se mu ji podaří vyvážit determinováním mnohokrát viděného dalším rozměrem. U Kasandřina snu šlo o intelektuální připomínku chlapáckých filmů Hollywoodu osmdesátých let, mozaikovitá narativní struktura Do Říma s láskou odkazovala na proměny obrazu obyvatel Itálie tamní kinematografií. Půlnoc v Paříži a Poznáš muže svých snů zase stály na střetu nudné racionality a nezodpovědného, ale nakonec jediného smysluplného snění. Podobné argumenty zatím obstojí před námitkami, že Allenovy filmy posledních několika let jsou pouze zručně natočenými a hvězdně obsazenými bakalářskými anekdotami.
V Kouzlu měsíčního svitu režisér vsadil na jistotu a nabízí kombinaci obou postupů. Žánrově zřetelně odkazuje na zlatou éru studiové ztřeštěné komedie, především skrze zpočátku nesouladnou ústřední dvojici nebo salónní interiéry. Jenže Emma Stone není a v dnešní době ani nemůže být Katharine Hepburne, stejně jako Colin Firth Carym Grantem. Pohybová stránka jejich námluv stojí stranou a souboj pohlaví se tak odehrává výhradně v rovině dialogů. Příliš dlouhých, konvenčně nasnímaných a v intencích vyčerpaného wildeovského žargonu. Poznáš muže svých snů končí monologem ženy, který pod slovy definitivního štěstí skrývá definitivní smutek. Sílu cynického náznaku v Kouzlu měsíčního svitu nahrazuje rekapitulující doslovnost dosahující složitosti slabikáře pro filozofy začátečníky. Byl Woody Allen ke karikovanému obecenstvu někdy vstřícnější?
Herci v hlavních rolích většiny jeho filmů představují na jedné straně fikční postavu, na druhé ztělesňují autorův proslulý způsob nahlížení okolního světa. I Firth jako Stanley alias kouzelník Wei Ling Soo je minimálně stejnou měrou další inkarnací Alvyho Singera, potažmo Allena samotného. A jako takovou je nutné jeho postavu i číst. Tragičnost osudu mladého Jacka na konci Do Říma s láskou spočívá v tom, že ačkoli byl ochotný ustoupit ze svých postojů, vykolejit život jiným směrem se mu nepodařilo. Jasmína se přizpůsobit náladě svého okolí odmítá a končí pološílená na lavičce v parku. Stanley stojí svým způsobem mezi nimi. Neznámý cit v něm potlačí vrozenou misantropii, ale ulity povýšeného intelektuála se vzdát nehodlá. Starší muž přesto na srdce naivní krásky dosáhne. Patrně až Allenův film „made in 2015“ ukáže, jestli dříve nemyslitelné pohlazení stařeckého libida bylo v případě Kouzla měsíčního svitu součástí důmyslné hry s vlastní aurou.
Kouzlo měsíčního svitu, snímek s oficiálním pořadovým číslem pětačtyřicet, znamená nejsmířlivější pokus o karikaturu snobství od Sólokapra. I ten následoval bezprostředně po ceněném vzepětí Allenových tvůrčích sil (žánrově ambivalentní Match Point – Hra osudu), i tehdy se zápletka točila kolem kouzelnické historky, jejíž pointa je předem známá. Rezignace na moment překvapení tentokrát sice neirituje tolik jako v roce 2006, po čase však probouzí kacířskou myšlenku polemizující s úskalími autorovy jedinečnosti. Jinými slovy, na místě jsou znovu oprávněné pochybnosti, zda by se Kouzlo měsíčního svitu bez Allenova jména v titulcích vůbec dostalo na plátna (nejen) českých kin.
Prosluněných, ryze nekonfliktních a odpočinkových příběhů se i k nám dostává dostatek. Možná se neodehrávají ve fotogenických kulisách jižní Francie dvacátých let minulého století, postavy nevedou dialogy o německých filozofech a vyprávění občas drhne. Ale nezatíženy pověstí svých tvůrců nic jiného neslibují.
Kouzlo měsíčního svitu (Magic in the Moonlight, USA, 2014, IMDb)
Režie a scénář: Woody Allen, kamera: Darius Khondji, střih: Alisa Lepselter, hrají: Colin Firth, Emma Stone, Marcia Gay Harden, Hamish Linklater ad., 97 min., distribuce: H.C.E. (premiéra v ČR 7. 8. 2014).
Kouzlo měsíčního svitu (Magic in the Moonlight, USA, 2014, IMDb)
Režie a scénář: Woody Allen, kamera: Darius Khondji, střih: Alisa Lepselter, hrají: Colin Firth, Emma Stone, Marcia Gay Harden, Hamish Linklater ad., 97 min., distribuce: H.C.E. (premiéra v ČR 7. 8. 2014).
Přečteno 4163x
Článek vyšel v časopise Cinepur #95, říjen 2014.
Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.
Ohodnoťte článek
Aktuální hodnocení článku
4.5 /2
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
Hodnocení filmu
Kouzlo měsíčního svitu
**** ČTENÁŘI (1.8)
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY kritika
Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou
Království: Exodus / Von Trierův vánoční žertík z nemocnice
Zábavný – punkový, ale málo / Seriál Pistol a jeho hudba
Skandály ve službách Jejího Veličenstva / Koruna
Kvík / Až si zase příště dáte klobásku
DALŠÍ Z RUBRIKY
Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu
Inscryption / Labyrint herního světa a ráj karet
Jak se vaří zápletka / Makanai: Jak se vaří pro maiko
Pinocchio Guillerma del Tora / Fekální pochod proti fašismu
POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA
Větší šachovnice, slabší figurky / Takové krásné šaty
Pokecali ještě parádněji / Chata na prodej
Když zrůdy truchlí / Fantastická žena
RUBRIKY
anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)
Tento článek vyšel v časopise Cinepur #95, říjen 2014
Z obsahu tištěného čísla:
Novozélandský dokumentární film / Daleko od výsluní (Zuzana Pauková, téma)
Ostře sledované vlaky / Vstříc umělecky ambicióznímu diváckému hitu (Jana Bébarová, kniha)
Sleduj a klikej / Dokumentární film 2.0 (Lucie Česálková, téma)
Úsvit planety opic / Evoluční slepá ulička (Jaromír Franta, kritika)
Imagina / O experimentech s diváckými očekáváními (Tomáš Stejskal, glosa)
Letní filmová škola 2014 / Síla setrvačnosti (Antonín Tesař, report)