Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Kritici rozdali ceny v Cannes

Kritici rozdali ceny v Cannes

novinka / Redakce / 24. 5. 2014

Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI) rozdala ceny v předvečer předávání Zlatých palem na 67. ročníku MFF Cannes. V oficiální soutěži získal cenu kritiků film tureckého režiséra Nuri Bilge Ceylana Winter Sleep, příběh osamělých lidí v izolovaném hotelu na konci turistické sezony v centrální Anatolii. Více než tříhodinový film, který se rozvíjí ve velmi pomalém tempu, se zaměřuje na detailní rozbor psychiky jednotlivých postav a velký důraz klade na dialogy.

V sekci Un Certain Regard byl oceněn snímek Jauja argentinského režiséra Lisandra Alonsa. Ve filmu, který vznikl v koprodukci Argentiny, Brazílie, Francie, Mexika, Německa, Nizozemska a USA, se v hlavní roli objevil Viggo Mortensen jako kapitán dánské vojenské expedice v Patagonii na konci 19. století. Jeho dcera uprchne s mladým vojákem a rozrušený otec se ji vydává hledat.

Další ocenění si odnesl francouzský filmový debut Thomase Cailleyho Love at First Fight. Mladík Arnauld se chystá prožít klidné prázdniny, dokud nepotká Madelaine, která se připravuje na válku a podstupuje tvrdý trénink, aby přežila možnou katastrofu.

Cenu ekumenické poroty obdržel film Timbuktu mauritánského režiséra Abderrahmana Sissaka, který měl velký úspěch v hlavní sekci festivalu a který s lehkostí a humorem zachycuje život malijské obce pod nadvládou džihádistů.

Zvláštní uznání obdržely dva filmy uvedené v sekci Un Certain Regard: Beautiful Youth španělského režiséra Jaimeho Rosalese o těžké sociální situaci mladého páru a dokumentární snímek The Salt of the Earth o životě fotografa Sebastião Salgada, který natočili Wim Wenders a Juliano Ribeiro Salgado.

Přečteno 1375x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #125

#125

říjen 2019DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Damien Chazelle svůj příští film zasadí do Hollywoodu 20. let

Paul Schrader chystá film o moderním Vilému Tellovi z casina

Dvacátá Mezipatra proběhnou v proudu změn

Českou radost na Ji.hlavě vyhrál dokumentární portrét Sólo

Fincher našel svého Orsona Wellese pro životopisný film Mank

Dario Argento připravuje autorský hororový seriál Longinus

Park Chan-wook natočí remake satirického filmu Sekera

EKOFILM přiveze 25 filmů i světové osobnosti kinematografie


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Damien Chazelle svůj příští film zasadí do Hollywoodu 20. let

Feinkošt

Paul Schrader chystá film o moderním Vilému Tellovi z casina

Dvacátá Mezipatra proběhnou v proudu změn

Aussie & Kiwi Film Fest


RUBRIKY

anketa (24) / český film (86) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (99) / fenomén (73) / festival (88) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (118) / komiks (10) / kritika (814) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (742) / objev (3) / pojem (36) / portrét (12) / profil (106) / reflexe (24) / report (111) / rozhovor (161) / scénář (4) / soundtrack (46) / téma (905) / televize (104) / tisková zpráva (1) / událost týdne (244) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (63) / web (42) / zoom (158)