Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

IDFA / Liberální metropole jako tavicí kotel současných dokumentaristických tendencí

report / Martin Horyna / 31. 1. 2014

O mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Amsterdamu, který je po celém světě znám pod zkratkou svého oficiálního názvu jako IDFA, nebylo v českém prostředí nikdy obsažněji referováno. To neříkám se skepsí ani překvapením, neboť možnosti ke zhlédnutí tamních filmů jsou pro tuzemského diváka značně omezené. Řadu snímků každoročně promítá pražský Jeden svět, některé MFDF Jihlava a jeden až dva tituly karlovarský festival. Obecně však stále platí, že cesta zahraničního autorského dokumentu do běžné distribuce v kinech je trnitá. Těžiště komerčního potenciálu dokumentu nadále leží v televizním prostoru, který absorbuje v první řadě snadno přenositelná témata s obroušenými hranami, a to nejen u nás. Pozice ryze autorských snímků proto není záviděníhodná, vždyť už jen jejich stopáž jim obvykle zabrání vměstnat se do standardizovaného, ani ne hodinového „slotu“.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #91

Článek vyšel v časopise Cinepur #91, leden 2014.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Všetko je stratené / Survival v autorskom podaní (Michal Škamla, kritika) • Muži, kteří nestoupli v ceně / Příspěvek Ivo Nováka a Jana Moravce ke dvěma liniím nové vlny (Matěj Nytra, téma) • Úvod / Nová vlna (ne)známá (Lukáš Skupa, téma) • Markéta Lisá / Omylné a proto uhrančivé (Sylva Poláková, český talent) • Joe D’Amato / Nikdy jsem nepochopil, jaký typ hard-core filmů publikum chce (Enrico Ghezzi, Sergio Grmek Germani, rozhovor) • Všichni dobří rodáci / Rozšířené vnímání Jasného epopeje (Jakub Jiřiště, kniha) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #130

#130

srpen 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY report

Evropský divák v úzkých / IDFA

MFF Benátky: Extáze pro český film

Filmy bez kofeinu / Hlavní soutěž 54. MFF Karlovy Vary

Ve jménu anidoku / Anifilm

Adieu, monsieur Kosslick / 69. Berlinale

Naše časy se mění / 75. MFF Benátky

Barbaři uprostřed žánrové a geografické směsice / Hlavní soutěž MFF Karlovy Vary

Schodiště hvězdných událostí, objevů a obav / Cannes 2018


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Evropský divák v úzkých / IDFA

64. MFF San Sebastián / Dostředivý festival

Bezhlavá Ji.hlava / 19. MFDF Ji.hlava

Bezhlavá Ji.hlava / 19. MFDF Ji.hlava

České dokumentární stopy v Amsterdamu / 27. IDFA


RUBRIKY

anketa (25) / český film (99) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (104) / fenomén (73) / festival (94) / flashback (4) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (1) / kauza (33) / kniha (123) / kritika (970) / mimo kino (162) / nekrolog (1) / novinka (777) / objev (2) / pojem (36) / portrét (16) / profil (110) / reflexe (25) / report (115) / rozhovor (167) / scénář (4) / soundtrack (51) / téma (939) / televize (110) / událost týdne (260) / videohra (68) / web (42) / zoom (163)