Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Příběh kmotra / Nejhorší je smrt z vyděšení

Příběh kmotra / Nejhorší je smrt z vyděšení

kritika / český film / Jiří Flígl / 16. 12. 2013

Nový film režiséra Petra Nikolaeva lze popsat jako ekvivalent vánočního programu České televize – aniž byste ho viděli, předem víte, jaký bude, a pokud se odhodláte ho zhlédnout, vůbec ničím vás nepřekvapí. Již samotný projekt natočit celovečerní snímek na základě investigativního „bestselleru“ Jaroslava Kmenty Kmotr Mrázek předznamenává, že diváky čeká další příspěvek do kategorie českých exploatačních filmů (viz text New Yorku a Libni zdaleka se vyhni – Exploatační tendence v české porevoluční kinematografii v Cinepuru č. 68). Jakékoli naivní předpoklady, že by se v rukou přeceňovaného tvůrce mohlo z výchozího materiálu vyklubat něco jiného, než pochlebování předsudkům a hospodským soudům publika, se definitivně rozplynuly již s uvedením traileru. V něm patetický hlas přímo oslovuje diváky a slibuje „příběh, který potvrdí vaše nejtemnější obavy, obavy o propojení politiky a organizovaného zločinu.“

Příběh Kmotra se coby bulvárně zpracované fiktivní dílo inspirované reálnými událostmi řadí po bok dalších exploatačních fláků posledních let jako Hodinu nevíš... (r. Dan Svátek, 2009), Klíček (r. Ján Novák, 2009), Kajínek (r. Petr Jákl, 2010) či Czech Made Man (r. Tomáš Řehořek, 2011). Jenže zatímco každý ze jmenovaných titulů měl něco, co ho od konkurence odlišovalo či mu dávalo jistý punc osobitosti – ať už to byly řemeslné ambice, herecké výkony či jen míra patlalství a nesoudnosti – Nikolaevův počin zaujme snad pouze důslednou šablonovitostí. Efektně vyobrazené atrakce jako nahota, sex, násilí, velké sumy v hotovosti i etudy na téma absolutní moci či korupce, jež mají u diváků vzbudit pohoršení, se zde objevují s mechanickou pravidelností, která vyvolává dojem, že tvůrci namísto scénáře postupovali podle odškrtávacího seznamu. Namísto komplexnosti diváci dostávají okatě jednoznačné signály: hlavní zásadový policista se jmenuje Čestmír a nezkažená žena zpívá v kostelním sboru. Na druhou stranu se ale tvůrci srabácky vyhýbají jakékoli konkrétnosti co do spojování případu, ale i ryzích dějinných reálií s dodnes aktivními politiky – najednou nepadají žádná jména, pouze funkce či tajnosnubné přezdívky.

Snímek svým zpracováním i obsaženými motivy vyznívá jako digest pořadů typu Na vlastní oči. Stejně jako tyto relace se i scénář Petra Nikolaeva a Miroslava Oščatky sice tváří jako velká investigativní žurnalistika, ale přitom jen bulvárně parazituje na negativních náladách společnosti. Nutno však dodat, že Nikolaevův počin v žádném případě není svědectvím o posledních dvaceti letech, a už vůbec jej nelze brát jako časovou konzervu typu nedoceněné dobovky Nahota na prodej (r. Vít Olmer, 1993). Příběh kmotra totiž příznačně neukazuje, jaké to tehdy bylo, ale jak se dnes na onu dobu česká veřejnost dívá. Jestli tedy o nějaké éře film vypovídá, pak pouze o současnosti.

Ovšem o té nám toho naopak může říci poměrně dost, obzvláště při porovnání se zmiňovaným opusem Víta Olmera. Oba snímky spojuje angažování Lukáše Vaculíka, jenž již tři desetiletí, od dob ustanovení jeho filmové image v generačních filmech Jaroslava Soukupa, coby správňák čelící marasmu doby z diváků snímá jejich hříchy a stanovuje etické normy. Zatímco v Nahotě na prodej coby sametový idealista poznává zkažený svět, jenž funguje podle zcela jiných pravidel, v Příběhu kmotra po letech zásadového následování předpisů nakonec začne jednat na vlastní pěst. Příznačně pro dobové nálady se ale nestává aktivním bojovníkem, nýbrž zlovolným malým škůdcem v pozadí, který si prohřešky proti zásadám zodpovídá vyšším řádem. Ačkoli se vyprávění pokouší vágně naznačit, že závěrečné zastřelení mafiána a tuneláře neznámým a neviděným odstřelovačem bylo alespoň částečně dílem čestného rytíře, který na sebe vzal břímě spravedlivého boje mimo mantinely zkorumpovaného právního systému, centrálními hodnotami snímku zůstávají pasivita a bezmoc. Když Vaculíkův vypravěč Příběh kmotra uzavírá moralitami, že „žádný strom neroste do nebe“ a „na každého jednou dojde“, přináší tím hořké svědectví o společnosti, která se po ztrátě důvěry ve světské právo upíná k víře v deus ex machina. Zásah shůry totiž nejenže nenaruší celospolečenský status quo, ale navíc zajistí škodolibý pocit zadostiučinění z biblicky absolutního trestu. V tomto ohledu Příběh kmotra hraje podle žánrových pravidel, utužuje zcela nepodloženou důvěru ve „svobodná“ média a ještě dává divákům vychutnat Vedralův násilný skon ve šťavnatých zpomalených detailech.

Příběh kmotra (ČR, 2013, IMDb)
Režie: Petr Nikolaev, scénář: Petr Nikolaev, Miroslav Oščatka, kamera: David Ployhar, střih: Adam Dvořák, hrají: Ondřej Vetchý, Lukáš Vaculík, Vica Kerekés, Jiří Dvořák, Jan Vondráček, Pavel Nečas, Kryštof Hádek, Andrej Hryc, Oldřich Vlach, Zuzana Čapková ad., 99 minut, distribuce: Bioscop (premiéra v ČR 24. 10. 2013).

Příběh kmotra (ČR, 2013, IMDb)
Režie: Petr Nikolaev, scénář: Petr Nikolaev, Miroslav Oščatka, kamera: David Ployhar, střih: Adam Dvořák, hrají: Ondřej Vetchý, Lukáš Vaculík, Vica Kerekés, Jiří Dvořák, Jan Vondráček, Pavel Nečas, Kryštof Hádek, Andrej Hryc, Oldřich Vlach, Zuzana Čapková ad., 99 minut, distribuce: Bioscop (premiéra v ČR 24. 10. 2013).

Přečteno 4653x

Článek vyšel v časopise Cinepur #90, prosinec 2013.

Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
3.6 /11

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.

Hodnocení filmu

Příběh kmotra

****  CINEPUR (0.5)

****  ČTENÁŘI (0)


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #112

#112

srpen 2017DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY kritika

Máme tlakovú níž / Richard Müller: Nepoznaný

Nikdo není bez viny / Zkouška dospělosti

Z(a)tracená sláva / Glory

Prohrát s hrdostí / Masaryk

Zabijácké zvíře na lovu / Safari

Moratorium na neotřelé postupy / Mžitky

Film o životě / Jako z filmu

…a pátá loď je fantazie / Pátá loď


DALŠÍ Z RUBRIKY český film

Čechy a Morava, krásná zem audiovize / Výtvarníci a divadelníci jako z filmu

Před hlubokým nadechnutím / Současná česká animace

Volání Divokého východu / „Nové naděje“ českého žánrového filmu

Český film na dobré cestě / Anketa o současném stavu domácí tvorby

Úvod k tématu 112: České filmové obrození?

Tak trochu roadmovie / Skokan

Tiché komety Anny Kryvenko

„Film je jako Faëthonův vůz, který je potřeba zkrotit“ / Václav Kadrnka


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Hardcore Henry / Na YouTube do kina

Cirkus Bukowsky / This Is a Man’s World

Šílený Max: Zběsilá cesta / Zřete jej!

Atrakce chaosu / O stylu amerických akčních filmů nového milénia

Titanfall / Vyladěný nový kolos mezi starými vraky


RUBRIKY

anketa (22) / český film (64) / český talent (32) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (118) / editorial (86) / fenomén (66) / festival (53) / fragment (18) / glosa (209) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (108) / komiks (9) / kritika (694) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (579) / objev (3) / pojem (36) / portrét (4) / profil (94) / reflexe (24) / report (92) / rozhovor (149) / scénář (4) / soundtrack (32) / téma (825) / televize (80) / tisková zpráva (1) / událost týdne (184) / video (2) / videoart (16) / videohra (50) / web (38) / zoom (147)

Cinepur #90 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #90, prosinec 2013

Z obsahu tištěného čísla:

Rebel bez příčiny / Na východ od ráje / Gigant (Jana Bébarová, dvd)

Breaking Bad / 97 a více procent čisté seriálové sofistiky (Sandra Hezinová, televize)

Borderlands / Mortality schmortality (Antonín Tesař, videohra)

Rivalové / Howardova germánská sázka na jistotu (Ivo Michalík, kritika)

Farmář hledá ženu: Jak kovbojské pastorále naráží na emancipaci (Helena Zikmundová, téma)

Nad Tatrou sa blysklo, ale búrka neprišla / Nečakaný prierez súčasným slovenským filmom (Michal Škamla, fenomén)

+ více...