Berlinale uctí sociálně uvědomělého Kena Loache

29. 11. 2013

Čestného Zlatého medvěda na únorovém Berlinale převezme slavný britský režisér Ken Loach. Podle ředitele festivalu Dietera Kosslicka je třeba ocenit jednotnost Loachova celoživotního díla, které se ovšem nikdy nevyhýbalo inovaci a vždy dokázalo humorně odrážet sociální nespravedlnosti nejrůznějšího druhu.

Berlínská přehlídka u této příležitosti nabídne také retrospektivu deseti snímků Kena Loache, včetně jeho průlomového televizního filmu Cathy Come Home (1966). Realisticky působící dokudrama o nešťastném osudu průměrné londýnské rodiny se stalo jedním z nejvlivnějších filmů televizní historie a v době své premiéry připoutalo čtvrtinu Britů k obrazovce. Část diváků, přesvědčených o pravdivosti příběhu, dokonce chtělo nabídnout rodině pomoc tak horlivě, až došlo k zahlcení telefonní ústředny BBC.

Hned svým prvním kinofilmem Kes pak Loach zaznamenal výrazný mezinárodní úspěch. Příběh patnáctiletého Billyho, který od tísnivé sociální situace utíká k přátelství s jestřábím mládětem, získal v roce 1969 Křišťálový globus na MFF v Karlových Varech. Mezi další výrazné režisérovy snímky, které rovněž 64. Berlinale připomene, patří například Ladybird Ladybird (1994), Výhybkáři (2001) nebo Sladkých šestnáct let (2002).

Ken Loach v současnosti pracuje na svém posledním filmu Jimmy's Hall o irském komunistickém vůdci Jamesi Graltonovi. Snímek, zasazený do 30. let minulého století, Loach natáčel na analog a při problémech v postprodukci (chyběla střihačská páska, která se již nevyrábí) mu dokonce vypomohlo americké studio Pixar.

Zpět

Sdílet článek