Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

20. Dny evropského filmu

20. Dny evropského filmu

událost týdne / Redakce / 7. 4. 2013 / komentáře (1)

Jubilejní 20. Dny evropského filmu zahájí 11. dubna 2013 v pražském kině Světozor švédský koprodukční snímek Call Girl Mikaela Marcimaina.

Politický thriller zachycuje období konce 70. let, kdy Švédskem cloumala tzv. Geijerova aféra. Tehdejší ministr vnitra Lennart Geijer čelil společně s dalšími předními politiky obvinění z vyhledávání sexu s nezletilými prostitutkami. Snímek vzbudil ve Švédsku kontroverzi poté, co rodina zavražděného švédského premiéra Olofa Palmeho podala žalobu za urážku. Na základě dohody mezi producentem a Palmeho rodinou byly problematické scény přestříhány. Snímek zaujal mezinárodní filmové kritiky na loňském MFF v Torontu (cena FIPRESCI za film a režii) a poté získal tři výroční ceny Guldbagge za nejlepší kameru, kostýmy a zvuk.

Slavnostního zahájení DEF se osobně zúčastní představitel jedné z hlavních rolí Simon J. Berger. Švédský divadelní a filmový herec se proslavil rolí v seriálu Vzhůru do boje (r. Mikael Marciman) a na festivalu krátkých filmů v Bruselu získal cenu za svůj výkon ve snímku Namísto Abrakadabra.

Pražská část DEF bude pokračovat do 18. dubna v kinech Lucerna a Světozor; mezi 19. a 25. dubnem pak bude přehlídku hostit brněnské kino Art. Program bude tradičně rozdělen do několika sekcí, které zohlední evropské filmy nominované na cizojazyčného Oscara (Mushrooming, Očista) i snímky navržené na cenu Evropského parlamentu LUX (Barbara, Sestra). Sekce K věci uvede dokumenty související s aktuálním Evropským rokem občanů.

Ozvěny DEF se uskuteční v Jablonci nad Nisou (22. – 24. 4. 2013), Uherském Hradiště (23. – 25. 4. 2013), Boskovicích (24. – 26. 4. 2013), Ostravě (25. 4. – 28. 4. 2013) a Hradci Králové (25. – 28. 4. 2013).

Přečteno 2254x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

Oto Horák  (9.4.2013 21:00)

Vítám každou příležitost vidět v kině dobré filmy, proč tedy ne třeba v rámci Dnů evropského filmu. Současně si ale myslím, že právě tento festival se v minulých letech stal synonymem dramaturgické bezkoncepčnosti a tvůrčí bezradnosti a bezmocnosti (samozřejmě, že ne v případě všech, ale v některých ročnících možná poloviny snímků). Většina významnějších kinematografií má u nás každoroční "národní přehlídku", kam většinou směřuje to nejlepší, co bylo v posledním roce (letech) natočeno (a co nebylo promítáno ve Varech, případně na Febiofestu), takže zbývá Portugalsko, Lotyšsko, Bulharsko a pár dalších zemí (zastoupené jedním "reprezentativním" snímkem). Výběr filmů by se nejlépe dal vystihnout slovem "pelmel", vyjadřujícím to "co dům (tj. jednotlivá velvyslanectví) dal", občas dokonce "co zbylo". V posledních dvou letech je sice patrná snaha organizátorů program trochu zpřehlednit a strukturovat, ovšem sekce jako "best of" a "národní liga" jsou spíše legrační. Letošní skladba filmů ve mne příliš optimismu zatím nevzbudila. Budu samozřejmě rád, když se dočkám nějakého příjemného překvapení - což vzhledem k tomu, že řadu snímků neznám, nevylučuji. Mám však obavu, že nejlepší filmy v programu Dnů evropského filmu jsou ty, které už jsme u nás měli možnost vidět. (Nic proti "opáčku", ale přece jen od prestižního festivalu čekám hlavně novinky…) Platí to jak o (dle mého názoru trochu přeceněné) Barbaře Christiany Petzold a Sestře Ursuly Meier (kterou dávali na nedávném Febiofestu), tak i o filmech, které jsme mohli zhlédnout v české distribuci (Antikrist, Bílá stuha, Le Havre aj.) a jež nám budou nyní znovu připomenuty (tedy těm několika desítkám diváků, kteří se - při jediném promítání - vejdou do malého sálu kina Světozor). Nemám pochopitelně nic proti pozvánce na festival, nicméně nad touto akcí se vznášely - a obávám se, že i po letošním roce budou vznášet - velké ?.

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #124

#124

srpen 2019DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Ostrava Kamera Oko 11

MFF Benátky

Locarno72

Letní filmová škola

Šary Vary

54. MFF Karlovy Vary

Art Film Fest Košice

72. MFF Cannes


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Cyklus Kino pravdy a lásky připomene v Brně výročí listopadu 89

Ostrava Kamera Oko 11

MFF Benátky

Nejvyšší podporu Fondu dostal film o bratrech Mašínech

Do San Sebastianu míří James Franco i film s Ninou Hoss


RUBRIKY

anketa (24) / český film (83) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (99) / fenomén (73) / festival (87) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (118) / komiks (10) / kritika (813) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (730) / objev (3) / pojem (36) / portrét (12) / profil (106) / reflexe (24) / report (111) / rozhovor (161) / scénář (4) / soundtrack (46) / téma (905) / televize (104) / tisková zpráva (1) / událost týdne (239) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (63) / web (42) / zoom (158)