Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

20. Dny evropského filmu

20. Dny evropského filmu

událost týdne / Redakce / 7. 4. 2013 / komentáře (1)

Jubilejní 20. Dny evropského filmu zahájí 11. dubna 2013 v pražském kině Světozor švédský koprodukční snímek Call Girl Mikaela Marcimaina.

Politický thriller zachycuje období konce 70. let, kdy Švédskem cloumala tzv. Geijerova aféra. Tehdejší ministr vnitra Lennart Geijer čelil společně s dalšími předními politiky obvinění z vyhledávání sexu s nezletilými prostitutkami. Snímek vzbudil ve Švédsku kontroverzi poté, co rodina zavražděného švédského premiéra Olofa Palmeho podala žalobu za urážku. Na základě dohody mezi producentem a Palmeho rodinou byly problematické scény přestříhány. Snímek zaujal mezinárodní filmové kritiky na loňském MFF v Torontu (cena FIPRESCI za film a režii) a poté získal tři výroční ceny Guldbagge za nejlepší kameru, kostýmy a zvuk.

Slavnostního zahájení DEF se osobně zúčastní představitel jedné z hlavních rolí Simon J. Berger. Švédský divadelní a filmový herec se proslavil rolí v seriálu Vzhůru do boje (r. Mikael Marciman) a na festivalu krátkých filmů v Bruselu získal cenu za svůj výkon ve snímku Namísto Abrakadabra.

Pražská část DEF bude pokračovat do 18. dubna v kinech Lucerna a Světozor; mezi 19. a 25. dubnem pak bude přehlídku hostit brněnské kino Art. Program bude tradičně rozdělen do několika sekcí, které zohlední evropské filmy nominované na cizojazyčného Oscara (Mushrooming, Očista) i snímky navržené na cenu Evropského parlamentu LUX (Barbara, Sestra). Sekce K věci uvede dokumenty související s aktuálním Evropským rokem občanů.

Ozvěny DEF se uskuteční v Jablonci nad Nisou (22. – 24. 4. 2013), Uherském Hradiště (23. – 25. 4. 2013), Boskovicích (24. – 26. 4. 2013), Ostravě (25. 4. – 28. 4. 2013) a Hradci Králové (25. – 28. 4. 2013).

Přečteno 2297x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

Oto Horák  (9.4.2013 21:00)

Vítám každou příležitost vidět v kině dobré filmy, proč tedy ne třeba v rámci Dnů evropského filmu. Současně si ale myslím, že právě tento festival se v minulých letech stal synonymem dramaturgické bezkoncepčnosti a tvůrčí bezradnosti a bezmocnosti (samozřejmě, že ne v případě všech, ale v některých ročnících možná poloviny snímků). Většina významnějších kinematografií má u nás každoroční "národní přehlídku", kam většinou směřuje to nejlepší, co bylo v posledním roce (letech) natočeno (a co nebylo promítáno ve Varech, případně na Febiofestu), takže zbývá Portugalsko, Lotyšsko, Bulharsko a pár dalších zemí (zastoupené jedním "reprezentativním" snímkem). Výběr filmů by se nejlépe dal vystihnout slovem "pelmel", vyjadřujícím to "co dům (tj. jednotlivá velvyslanectví) dal", občas dokonce "co zbylo". V posledních dvou letech je sice patrná snaha organizátorů program trochu zpřehlednit a strukturovat, ovšem sekce jako "best of" a "národní liga" jsou spíše legrační. Letošní skladba filmů ve mne příliš optimismu zatím nevzbudila. Budu samozřejmě rád, když se dočkám nějakého příjemného překvapení - což vzhledem k tomu, že řadu snímků neznám, nevylučuji. Mám však obavu, že nejlepší filmy v programu Dnů evropského filmu jsou ty, které už jsme u nás měli možnost vidět. (Nic proti "opáčku", ale přece jen od prestižního festivalu čekám hlavně novinky…) Platí to jak o (dle mého názoru trochu přeceněné) Barbaře Christiany Petzold a Sestře Ursuly Meier (kterou dávali na nedávném Febiofestu), tak i o filmech, které jsme mohli zhlédnout v české distribuci (Antikrist, Bílá stuha, Le Havre aj.) a jež nám budou nyní znovu připomenuty (tedy těm několika desítkám diváků, kteří se - při jediném promítání - vejdou do malého sálu kina Světozor). Nemám pochopitelně nic proti pozvánce na festival, nicméně nad touto akcí se vznášely - a obávám se, že i po letošním roce budou vznášet - velké ?.

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #127

#127

únor 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

La Película

Festival Eigasai

Festival krátkých filmů Praha

Scandi 2020

Darujte Cinepur pod stromeček

PAF Olomouc

Festival francouzského filmu

Feinkošt


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Martin McDonagh připravuje film o jednom pokaženém přátelství

Marhoul chystá anglickojazyčný film o senátorovi McCarthym

La Película

Berlinale uvede nového Petzolda, Ferraru i Kelly Reichardt

Festival Eigasai


RUBRIKY

anketa (25) / český film (92) / český talent (34) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / distribuce (1) / dvd (121) / editorial (101) / fenomén (73) / festival (89) / flashback (1) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (120) / komiks (10) / kritika (832) / minikritika (113) / nekrolog (1) / novinka (754) / objev (3) / pojem (36) / portrét (13) / profil (107) / reflexe (24) / report (113) / rozhovor (165) / scénář (4) / soundtrack (48) / téma (919) / televize (107) / tisková zpráva (1) / událost týdne (251) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (65) / web (42) / zoom (160)