Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Mezinárodní workshop Cinepuru
téma: Visegrád po revoluci / Redakce / 10. 3. 2013
V návaznosti na téma lednového čísla Cinepuru proběhne v pražském Studiu Béla panelová diskuse věnovaná transformaci kinematografií zemí Visegradu po roce 1989. Za účasti odborníků z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se bude debatovat zejména o problematice financování, legislativy a produkce.
Cílem panelové diskuse je přiblížit fungování a rozdílné cesty filmového průmyslu a kinematografie v post-socialistických zemích střední Evropy po roce 1989 sdružených do V4, které začínaly na stejném bodě státní kinematografie a každá se ubírá trochu jinou cestou. Zvážit jednotlivé modely, který je funkční, který méně, a proč. Čím jsou specifické, co je naopak spojuje. Kde je budoucnost financování a produkčních modelů, jaký má být podíl státu a jak má být kinematografie legislativně ošetřena. Kudy vede cesta pro kinematografie, jejíž pracovníci se neustále intuitivně vyrovnávají s profesním „dědictvím minulosti“ a jsou rozpolcení mezi státní podporou a volným trhem.
Celkem tři okruhy otázek se zaměří na ekonomické podmínky, estetická očekávání a tematické proměny ve filmové produkci. Jakou roli hrál stát v přechodu k soukromé komerční kinematografii? Měl na domácí tvorbu vliv porevoluční příval západní filmové produkce? Jak se s novou situací vyrovnávaly silné autorské osobnosti let minulých a jak ji naopak dokázala využít mladá nastupující generace? Reflektuje současná tvorba středoevropských zemí jejich jedinečné národní vlastnosti, nebo už v dnešním globalizovaném světě nemá význam hovořit o národních kinematografiích?
Workshop se uskuteční 14. března mezi 15. a 18. hodinou v prostorách Maďarského kulturního institutu. Akce je volně přístupná veřejnosti.
Ohodnoťte článek
Zatím nikdo nehodnotil.
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
ČLÁNKY ONLINE
KE STAŽENÍ
TÉMA: TRANSFORMACE KINEMATOGRAFIE V ZEMÍCH VIŠEGRÁDU
Historie a současnost:
- Od normalizace k transformační exploataci – změna režimu v tvorbě českých filmařů
- Privatizace filmového studia Koliba
- Kulturní paměť a nejmladší generace maďarského autorského filmu
- Můžeme mít rádi Rusy? Post-koloniální břemeno polského filmu
Estetika dneška:
- Hlavní tendence současného maďarského filmu
- Boj o přežití – Polský animovaný film po pádu komunismu
- Z podezřelé buzny módním gayem – Queer tematika v současném polském filmu
- Režisérské hvězdy v čase komerce – Tvorba Věry Chytilové, Isztvána Szabóa a Andrzeje Wajdy po roce 1989
Financování a legislativa:
- Mezi štědrostí a státní kontrolou – Maďarská filmová reforma
- Polský filmový institut a polská podpora domácí filmové tvorby
- Vznik slovenského zákona o audiovizi a Audiovizuálního fondu – rozhovor se Zuzanu Mistríkovou
RUBRIKY
anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)