Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

The Travel Film Archive
web / Ivo Michalík / 8. 1. 2016
Správci Travel Film Archive jej v prvé řadě označují jako užitečnou pomůcku při shánění (audio)vizuální ilustrace historických přednášek zaměřených na témata ze všech koutů světa. Konkrétní specifikaci pak spatřují v definování obsahu jako kolekce cestovatelských, naučných a průmyslových filmů. Při bližším seznámení s rozsahem a možnostmi spektra nabízených filmů se však nabízí uchopení archivu v daleko širším kontextu. Spektrum záznamů ohraničují roky 1900 a 1970, ale nalezneme zde i starší pokusy o zachycení více či méně netradičních událostí, například shoty Thomase Edisona. Vyhledávání konkrétního přednáškového backgroundu nebo zajímavosti vychází z několika základních kategorií. Mimo pochopitelného zeměpisného určení (dle světadílu, státu, ale i měst – předválečná Paříž, poválečné Německo atd.) nebo jmen více než 30 zásadních filmařů tohoto typu produkce se jako užitečnou jeví především selekce na základě hlavního tématu snímku. Zde se nabízí opravdu rozsáhlá škála možností, jelikož můžeme čerpat z pohyblivých obrázků zachycujících soudobý stav či vývoj určitého dopravního prostředku, lidské dovednosti, sportovního odvětví nebo třeba environmentální oblasti, vše na ploše rozličných částí zeměkoule. Konkrétní filmaři (tento termín však může být zavádějící) se mezi sebou liší jak zájmem o odlišnou geografickou oblast, tak formou, jakou své snímky zprostředkovávali. Za průkopníka cestovatelského filmu bývá považován jednoznačně Burton Holmes. Jeho tvorba zachycuje proměny mnoha odvětví (na území Anglie, Francie, Rakouska, ale i Japonska) od počátku minulého století do zhruba první poloviny 20. let. Holmesův žák a kameraman André de la Varre se po osamostatnění zaměřil na méně probádané oblasti, nejčastěji na africkém kontinentě. Produkce tematických cestovatelských sérií, známé jako Cinerama’s South Seas Adventure, Carla Dudleyho (ve 30. letech byl najímán jako scenárista hollywoodských filmů) se zase opírá mimo jiné o státy Australského svazu. Eugene Castle se naopak zasadil o zpopularizování cestovatelských filmů na obrazovkách rané televize a jeho společnost Castle Films byla až do 50. let největším producentem takto orientované tvorby. V podobném výčtu by se samozřejmě dalo pokračovat, ale zásadní poznatek z celého archivu vychází z uvědomění si, že cestovatelská tematika nemusí být omezujícím způsobem úzce orientovaná. Ve skutečnosti může The Travel Film Archive sloužit jako základní platforma pro množství filmovědných disciplín – od pochopitelné historiografie přes sociologii po stále nedostatečně reflektova(tel)nou filmovou antropologii.
Konkrétní snímky jsou čerpány převážně ze serverů youtube.com a flickr.com, ale i ze soukromých sbírek zasvěcených badatelů v této oblasti. Užitečným aspektem sledování nabízených záznamů (pohybujících se svou délkou převážně od několika sekund po desítky minut) se stává skutečnost, že web sice samozřejmě nabízí registraci, ale prohlížení jeho obsahu jí na rozdíl od mnoha podobně laděných serverů není podmíněno. Za zmínku jistě stojí fakt, že celé penzum snímků je předloženo zdarma. Registrovaní návštěvníci serveru pak mají možnost objednávat on-line klipy nebo DVD a stahovat videa pro editaci ve vyšším rozlišení.
Přečteno 5105x
Článek vyšel v časopise Cinepur #80, březen 2012.
Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.
Ohodnoťte článek
Zatím nikdo nehodnotil.
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY web
DALŠÍ Z RUBRIKY
Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu
Inscryption / Labyrint herního světa a ráj karet
Jak se vaří zápletka / Makanai: Jak se vaří pro maiko
Pinocchio Guillerma del Tora / Fekální pochod proti fašismu
POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA
Větší šachovnice, slabší figurky / Takové krásné šaty
Pokecali ještě parádněji / Chata na prodej
Když zrůdy truchlí / Fantastická žena
RUBRIKY
anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)
Tento článek vyšel v časopise Cinepur #80, březen 2012
Z obsahu tištěného čísla:
Judy Garland / Cena za hvězdnost (Šárka Gmiterková, portrét)
Rok 2011 v české filmové distribuci (Aleš Danielis, Přemysl Martinek, glosa)
Hugo a jeho velký objev / Martin a jeho velká filmová revue (Lucie Česálková, kritika)
Pod taktovkou kultury a PISF / Filmová podpora popolsku (Michal Procházka, téma)
Portal a Portal 2 / Chytrá myš v chytrém bludišti (Antonín Tesař, videohra)
Restless / Mezi líbivostí a hloubkou (Aleš Stuchlý, soundtrack)