Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Od chodící šunky k lesbickému polibku / Tomboy a jeho filmový svět

téma: Filmové dětství / Veronika Klusáková / 29. 1. 2012

V úvodu ke knize In Front of the Children: Screen Entertainment and Young Audiences píše Cary Bazalgette o dvojím paradoxu ve vnímání dětství napříč kulturami a dějinami. Přesto, že jsme dětství všichni zažili, je pro nás podle Bazalgetta nedostupné, a proto jej vnímáme jako „jiný svět“, něco „nepoznatelného, záhadného, až téměř magického.“ Zároveň se pojetí dětství jako specifické fáze lidského vývoje pohybuje mezi dvěma extrémními póly – na jedné straně stojí evropská křesťanská tradice, která pojímá dítě jako pošpiněné prvotním hříchem, nezralého a „nevyvinutého“ dospělého, jehož je třeba ukáznit všemi prostředky. Bazalgette k tomuto pojetí přidává ještě představu dítěte coby nelidského tvora, něčeho zvířecího, ďábelského a obludného. Naproti tomu romantická tradice vytvořila naprostý antipod tohoto chápání – dítě je pro romantismus „přirozené, čisté a nevinné“ a vyvolává jistou nostalgii po větší přirozenosti a autenticitě. Tuto dualitu – včetně jejích rozporů – ztělesňuje postava tomboye, tedy dívky, která se obléká a chová jako chlapec. Tomboyové – jejichž divoká „jinakost“ může být jak volbou, tak břemenem bránícím jim začlenit se do „normální“ společnosti – svými osudy odhalují nevinnost dětství, jeho asexualitu i křehkost coby zkonstruovaný mýtus.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #79

Článek vyšel v časopise Cinepur #79, leden 2012.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Nejlepší filmy roku 2011 (Redakce, anketa) • Ze zámku do podzámčí / Kontexty prvních československých filmových pohádek (Lukáš Skupa, téma) • Institut dokumentárního filmu mezi moři, ale hlavně festivaly (Michal Procházka, kauza) • Mission: Impossible – Ghost Protocol / Ohniska zájmu (Radomír D. Kokeš, kritika) • V televizi je větší prostor pro inovace / Rozhovor s Hagaiem Levim (Jan Kolář, televize) • Gustav Machatý. Touha dělat film / Úsvit autorské monografie v Čechách? (Tereza Frodlová, kniha) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #126

#126

prosinec 2019DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod k tématu: Rumunská nová vlna

Úvod k tématu: Tarantino

Úvod k tématu: Současný český seriál

Úvod k tématu: Underground

Úvod k tématu: Autor ve 21. století

Úvod k tématu 120: Muž ve filmu

Úvod k tématu 119: FAMU

Úvod k tématu 118: Neonoir


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Vidět neviditelné v prostoru a čase / Rozhovor s Virgiliem Tosim


RUBRIKY

anketa (24) / český film (90) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (100) / fenomén (73) / festival (88) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (119) / komiks (10) / kritika (823) / minikritika (113) / nekrolog (1) / novinka (751) / objev (3) / pojem (36) / portrét (13) / profil (107) / reflexe (24) / report (112) / rozhovor (164) / scénář (4) / soundtrack (47) / téma (912) / televize (106) / tisková zpráva (1) / událost týdne (250) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (64) / web (42) / zoom (159)