Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Od chodící šunky k lesbickému polibku / Tomboy a jeho filmový svět

téma: Filmové dětství / Veronika Klusáková / 29. 1. 2012

V úvodu ke knize In Front of the Children: Screen Entertainment and Young Audiences píše Cary Bazalgette o dvojím paradoxu ve vnímání dětství napříč kulturami a dějinami. Přesto, že jsme dětství všichni zažili, je pro nás podle Bazalgetta nedostupné, a proto jej vnímáme jako „jiný svět“, něco „nepoznatelného, záhadného, až téměř magického.“ Zároveň se pojetí dětství jako specifické fáze lidského vývoje pohybuje mezi dvěma extrémními póly – na jedné straně stojí evropská křesťanská tradice, která pojímá dítě jako pošpiněné prvotním hříchem, nezralého a „nevyvinutého“ dospělého, jehož je třeba ukáznit všemi prostředky. Bazalgette k tomuto pojetí přidává ještě představu dítěte coby nelidského tvora, něčeho zvířecího, ďábelského a obludného. Naproti tomu romantická tradice vytvořila naprostý antipod tohoto chápání – dítě je pro romantismus „přirozené, čisté a nevinné“ a vyvolává jistou nostalgii po větší přirozenosti a autenticitě. Tuto dualitu – včetně jejích rozporů – ztělesňuje postava tomboye, tedy dívky, která se obléká a chová jako chlapec. Tomboyové – jejichž divoká „jinakost“ může být jak volbou, tak břemenem bránícím jim začlenit se do „normální“ společnosti – svými osudy odhalují nevinnost dětství, jeho asexualitu i křehkost coby zkonstruovaný mýtus.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #79

Článek vyšel v časopise Cinepur #79, leden 2012.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Projekce dětského filmu musí být událost / Jak se ve Francii distribuuje Fimfárum (Michal Procházka, téma) • Webový archiv NFB.ca (Matěj Nytra, web) • Themes for an Imaginary Film / Pravidla symetrie (Aleš Stuchlý, soundtrack) • Dětská těla a oči dospělých / Dětská tematika a postavy v italských populárních žánrech 60.–70. let (Jan Švábenický, téma) • When Life Was New… / Kevinova báječná šedesátá (Jana Jedličková, téma) • The Girl with the Dragon Tattoo / Muži, kteří milují soundtracky (Jan Bárta, soundtrack) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #134

#134

duben 2021DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher

Úvod k tématu: Fantasy

Úvod k tématu: Debut

Úvod k tématu: Netflix

Úvod k tématu: Rumunská nová vlna

Úvod k tématu: Tarantino

Úvod k tématu: Současný český seriál


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Vidět neviditelné v prostoru a čase / Rozhovor s Virgiliem Tosim


RUBRIKY

anketa (27) / český film (107) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (108) / fenomén (79) / festival (97) / flashback (8) / fragment (18) / glosa (214) / kamera-pero (5) / kauza (33) / kniha (126) / kritika (1005) / mimo kino (183) / novinka (794) / pojem (36) / portrét (43) / profil (91) / reflexe (25) / report (121) / rozhovor (171) / scénář (4) / soundtrack (78) / téma (967) / televize (118) / událost týdne (270) / videohra (74) / web (43) / zoom (167)