Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Nejdřív získat moc, peníze budou následovat / Dva modely filmových festivalů

téma: Filmové festivaly / Mark Peranson / 28. 5. 2011

Ještě nám stále chybí krok k tomu, co ve své vizionářské satiře Idiokracie předpovídá Mike Judge, tedy že by kolektivní filmový zážitek spočíval ve společném sledování filmu Prdel. Podle některých tomuto poslednímu kroku brání právě filmové festivaly. Je pravda, že filmové festivaly fungují v současné politice a ekonomice filmu jako alternativní distribuční síť. Jejich nejvýznamnějším posláním je to, že umožňují divákům, aby si společně vychutnali projekci náročnějších, nerentabilních filmů – filmů, které by většina i těch nejkosmopolitnějších společností jinak neměla šanci vidět. Filmové festivaly se dnes rozrůstají rychlostí a stylem řetězce Starbucks – každé větší město má svůj vlastní (s velmi podobným sortimentem). Větší festivaly každoročně uvádí nové a nové trendy sekce, promítají stále víc filmů a zahrnují všechno možné včetně výstav a instalací. V tom všem poskytují dostatek prostoru pro čilou interakci mezi tvůrci a publikem stejně jako filmovými profesionály. Festivaly obecně, a to je třeba neustále zdůrazňovat, i když to může občas vypadat, že dělám pravý opak, vytvářejí atmosféru, ve které je film chápán jako umění, a jako takové jsou v tomto přechodném období nepostradatelné.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #75

Článek vyšel v časopise Cinepur #75, květen 2011.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Osmdesát dopisů / Estetická krása plahočení (Zdeněk Holý, kritika) • Špunt z červeného plyše / Jak naše velké festivaly ucpaly artovou distribuci (Michal Procházka, téma) • Melancholie a naděje / Rozhovor s Jean-Pierrem Rehmem (Jan Kolář, téma) • Správci osudu / Romantická paranoia (Tomáš Stejskal, kritika) • Rango / Půvab a krása špinavé práce (Daniel Řehák, kritika) • Drahomíra Vihanová / Dokumenty (Kamila Boháčková, mimo kino) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #143

#143

říjen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher


RUBRIKY

anketa (31) / český film (118) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (118) / fenomén (83) / festival (116) / flashback (16) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (15) / kauza (1) / kniha (132) / kritika (1109) / mimo kino (191) / novinka (824) / pojem (36) / portrét (51) / profil (100) / reflexe (27) / report (149) / rozhovor (184) / scénář (4) / soundtrack (87) / téma (1025) / televize (134) / událost týdne (291) / videohra (83) / web (46) / zoom (173)