Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Nejdřív získat moc, peníze budou následovat / Dva modely filmových festivalů

téma: Filmové festivaly / Mark Peranson / 28. 5. 2011

Ještě nám stále chybí krok k tomu, co ve své vizionářské satiře Idiokracie předpovídá Mike Judge, tedy že by kolektivní filmový zážitek spočíval ve společném sledování filmu Prdel. Podle některých tomuto poslednímu kroku brání právě filmové festivaly. Je pravda, že filmové festivaly fungují v současné politice a ekonomice filmu jako alternativní distribuční síť. Jejich nejvýznamnějším posláním je to, že umožňují divákům, aby si společně vychutnali projekci náročnějších, nerentabilních filmů – filmů, které by většina i těch nejkosmopolitnějších společností jinak neměla šanci vidět. Filmové festivaly se dnes rozrůstají rychlostí a stylem řetězce Starbucks – každé větší město má svůj vlastní (s velmi podobným sortimentem). Větší festivaly každoročně uvádí nové a nové trendy sekce, promítají stále víc filmů a zahrnují všechno možné včetně výstav a instalací. V tom všem poskytují dostatek prostoru pro čilou interakci mezi tvůrci a publikem stejně jako filmovými profesionály. Festivaly obecně, a to je třeba neustále zdůrazňovat, i když to může občas vypadat, že dělám pravý opak, vytvářejí atmosféru, ve které je film chápán jako umění, a jako takové jsou v tomto přechodném období nepostradatelné.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #75

Článek vyšel v časopise Cinepur #75, květen 2011.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Otakar Vávra / Čítanka k jubileu (Jaromír Blažejovský, kniha) • The Trashmaster (Jiří Flígl, web) • Manifestace v letním kině / Filmový (ne)festival pracujících (Luděk Havel, téma) • O festivalu coby církevním řádu (André Bazin, téma) • Sitcom: Vývoj a realizace / Kterak připravit sitcom (Šimon Dominik, kniha) • Stal jsem se marginálií / Rozhovor s Peterem Weirem (Vít Schmarc, Aleš Stuchlý, rozhovor) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

True Crime / Úvod

Úvod k tématu Blízký východ

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)