Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Misfits / Hrdinové ať zůstanou v Beverly Hills

televize / Jiří Flígl / 28. 5. 2011

Když je řeč o novátorských či důmyslně mnohovrstevnatých televizních seriálech, pozornost kritiky i diváků se obrací převážně k USA. S ohledem na kvalitu a kvantitu tamní produkce se tomu nelze divit, ale nemělo by se zapomínat, že i v jiných zemích se televize stala platformou pro tvůrčí uchopení žánrových forem a oslovování publika neotřelými koncepty. Na starém kontinentě v tomto ohledu exceluje Velká Británie, což mimo jiné potvrdili v roce 2009 odstartovaní Misfits (Ztracené existence), kteří se stali domácí senzací a loni získali cenu BAFTA za nejlepší dramatický seriál. Schéma zápletky založené na skutečnosti, že obyčejní lidé náhle nabudou superschopnosti, neodvratně přivádí na mysl seriál Hrdinové (Heroes, USA 2006–2010), nicméně duchovní otec a scenárista britského fenoménu Howard Overman uvádí, že koncept vytvořil bez jejich znalosti. Přesto Misfits představují antitezi Hrdinů a srovnání obou seriálů dává podnětné východisko pro popsání výjimečnosti a osobitosti novějšího titulu.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #75

Článek vyšel v časopise Cinepur #75, květen 2011.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Jean-Pierre Melville / Osudový kruh (Kamila Boháčková, mimo kino) • 3 / Tykwerův řez do rakoviny varlat (Michal Procházka, kritika) • Misfits / Hrdinové ať zůstanou v Beverly Hills (Jiří Flígl, televize) • Melancholie a naděje / Rozhovor s Jean-Pierrem Rehmem (Jan Kolář, téma) • Stal jsem se marginálií / Rozhovor s Peterem Weirem (Vít Schmarc, Aleš Stuchlý, rozhovor) • Špunt z červeného plyše / Jak naše velké festivaly ucpaly artovou distribuci (Michal Procházka, téma) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY televize

Tahle země není pro demokracii / TraumaZone

Skandály ve službách Jejího Veličenstva / Koruna

TBH / WTF

Stane se to znova a znova / Dexter: Nová krev

V dark roomu s Jane Austen / Fire Island

Sex, celebrity a video / Pam & Tommy

TBH / WTF

Holky na zabití / A jak to bylo dál…


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Blaxploitation jako paralelní kultura / Paradoxy a mnohoznačnosti jedné filmové kategorie

Čím je člověk v systému? / Parazit

Hardcore Henry / Na YouTube do kina

Cirkus Bukowsky / This Is a Man’s World

Šílený Max: Zběsilá cesta / Zřete jej!


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)