Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Rumunská nová vlna / Co by byla zubní pasta bez kartáčku na zuby?

fenomén / Otto Bohuš / 28. 5. 2011

Aby v národní kinematografii vznikly skvělé snímky, není třeba speciální pozornosti médií ani kritiků. Aby vznikla „nová vlna“, na to už je zapotřebí trocha synergie: světoznámý festival uvede dílo neznámého režiséra, porota ho vyznamená, kritici začnou psát o „zjevení“ (a posléze i nové vlně), zahraniční producenti ucítí novou krev, publikum se začne zajímat… Současné rumunské snímky získaly za posledních sedm let tolik ocenění, že jim může závidět celý zbytek filmové Evropy. Zlatá palma z Cannes za dlouho- i krátkometrážní film, Stříbrný medvěd na Berlinale, Evropská filmová cena, Zlatá kamera pro nejlepší debut v Cannes, Cena poroty z Locarna – to je jen namátkový výběr těch nejblyštivějších vavřínů. Termín „rumunská nová vlna“, skloňovaný mezinárodní kritikou nejpozději od roku 2005, zdomácněl i u nás. Díky Rumunskému kulturnímu institutu se v únoru 2009 a v březnu 2010 dostala do pražského kina Ořechovka a brněnského kina Art výběrová přehlídka devíti celovečerních rumunských titulů. Pod názvem „rumunská nová vlna“ inzeroval v září a říjnu 2010 Filmový klub České televize tři rumunské festivalové hity – existenci „zázraku z Transylvánie“ tak mohlo zachytit i 1,5 milionu čtenářů TV magazínu. Prozatím největší tuzemskou přehlídku děl rumunských režisérů chystá letos v červenci 37. Letní filmová škola.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #75

Článek vyšel v časopise Cinepur #75, květen 2011.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Mají ceny cenu? (Luboš Ptáček, glosa) • Ladič pian zemětřesení / Sólo pro mrtvé příběhy (Tomáš Stejskal, kritika) • Editorial č.75 / Film v nevyzpytatelných proudech demokratizace (Jindřiška Bláhová, editorial) • Špunt z červeného plyše / Jak naše velké festivaly ucpaly artovou distribuci (Michal Procházka, téma) • Otakar Vávra / Čítanka k jubileu (Jaromír Blažejovský, kniha) • Melancholie a naděje / Rozhovor s Jean-Pierrem Rehmem (Jan Kolář, téma) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY fenomén

Mýtus extrémních hororů v současné kinematografii

Blaxploitation jako paralelní kultura / Paradoxy a mnohoznačnosti jedné filmové kategorie

Věčnost, co láká / Karel Gott ve filmu

Jan Němec o scénáři, látce a dramaturgii / Autorský film je nesmysl

Hořící mramor / Pomník Palachovi a normalizace

Loutka musí zůstat loutkou / Jiří Trnka a varianty pojetí filmové loutky

Umazal jsem si bílý ocásek / aneb Emblémy Sherlocka Holmese

Maďarský modernistický film 60. let


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Strom života / Čirý úžas z vesmíru

MFF Benátky 2009 / Benátky politické, Benátky mé

Karlovy Vary 2008 / Zlatý český festival

Jihlava 05

Krev, pot a prach / Cinefilní pohled na Divokou bandu Sama Peckinapha


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)