Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Rob in Ho(llywo)od / Čtvero zastavení u ideologických proměn legendy v hollywoodských filmech

téma: Dějiny na plátně / Magdalena Bittnerová / 31. 3. 2011

Zažloutlý pergamen v úvodu Scottova revizionistického Robina Hooda vyhlašuje, že "v dobách tyranie a bezpráví, kdy zákony utiskují lid, zaujímají své místo v dějinách psanci". Postava "spravedlivého zbojníka" obsahuje tedy paradoxní směsici pocitů – strach ze setkání se zločinem a zároveň pocit bezpečí. Tyto postavy nás nutí k empatizování s anarchistickou protispolečenskou vzpourou, která ale stojí na straně slabých a bezbranných. Se zločinem, jenž ale slouží vyšší spravedlnosti, utopii sociálního smíru. Legendární a legendarizovaní zbojníci, jako jsou Jánošík, Cartouche, Jesse James, Pancho Villa nebo Ishikawa Goemon, zanechávají stopu takřka ve všech národních folklórech. Pérák nebo Batman jsou příkladem moderních variací stejného modelu. Logicky se předmětem nových interpretací stává i jedna z nejstarších zbojnických legend – Robin Hood.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #74

Článek vyšel v časopise Cinepur #74, březen 2011.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Dějiny na plátně / Úvod k tématu (Jan Kolář, téma) • Spřízněni smutkem / Filmové dokumenty o Janu Palachovi (Jan Kolář, téma) • Nehanební bastardi nehanebnou obrodou? / Vtedy v nacistami okupovanom Francúzsku... okom Quentina Tarantina (Jozef Mergeš, téma) • Sny a touhy současné britské animace / Animované filmy Joanny Quinn (Eliška Děcká, zoom) • Minecraft / Svět v kostce (Jiří Flígl, videohra) • Kavárnička filmových psavců / Ceny české filmové kritiky (Antonín Tesař, glosa) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #130

#130

srpen 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod k tématu: Debut

Úvod k tématu: Netflix

Úvod k tématu: Rumunská nová vlna

Úvod k tématu: Tarantino

Úvod k tématu: Současný český seriál

Úvod k tématu: Underground

Úvod k tématu: Autor ve 21. století

Úvod k tématu 120: Muž ve filmu


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Parfém: Příběh vraha / Zamilovaný Grenouille


RUBRIKY

anketa (25) / český film (100) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (104) / fenomén (73) / festival (94) / flashback (4) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (1) / kauza (33) / kniha (123) / kritika (970) / mimo kino (162) / nekrolog (1) / novinka (783) / objev (2) / pojem (36) / portrét (16) / profil (110) / reflexe (25) / report (115) / rozhovor (167) / scénář (4) / soundtrack (51) / téma (939) / televize (110) / událost týdne (262) / videohra (68) / web (42) / zoom (163)