Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Editorial č.54

editorial / Zdeněk Holý komentáře (3)

Editorial č.54

Před třemi lety, přibližně touto dobou, jsme se nebyli schopni dohodnout s ředitelem Letní filmové školy Jiřím Králíkem na dalším, třetím ročníku sekce Cinepur choice. Na vině nebyly zdaleka jen důvody koncepční – na pojetí sekce jsme se sice obtížně, ale přece dokázali dohodnout –, ale především rozdílné představy o formě vzájemné spolupráce. Letos se díky iniciativě brněnského občanského sdružení Studio 19, a jmenovitě Otto Bohuše, podařilo přehlídku obnovit a nabídnout ji divákům v Olomouci, v Brně a v Praze.

Výběr letošních filmů není dílem jednotlivce, ale vycházel z tipů úzkého okruhu našich přispěvatelů. A ač se filmy mohou zdát navenek velmi různorodé, mají mnoho společných rysů. Ve všech případech se jedná o čistě autorské filmy, kde režisér je i autorem scénáře. Při jejich výběru jsme se ale především řídili tím, nakolik nekonvenčně pracují s výrazovými prostředky filmu a nakolik se snaží posunout hranice filmového vyjadřování. Deset výjevů z Mléčné dráhy Benedeka Fliegaufa ukazuje, jak film může soběstačně fungovat pouze na základů zvolené kompozice záběru a pohybu uvnitř rámu. Hamaca Paraguaya režisérky Paz Encinaové dokáže několika statickými obrazy kombinovanými s asynchronními dialogy vytvořit silnou atmosféru beznadějného čekání stejně jako odvyprávět jednu kapitolu z národních dějin. Marseille režisérky Angely Schanelecové zase několika zdánlivě nesouvislými náladovými momentkami velmi přesně pojmenovává komplexní životní situace své hrdinky. Letošní vítězný film z Locarna – Znovuzrození japonského režiséra Masahira Kobajašiho – s pomocí neustále se opakujících všedních výjevů zachycuje drobné změny psychického rozpoložení svých postav, které si odžívají svoji osobní tragédii.

Všechny čtyři zmiňované filmy patří více či méně mezi filmy minimalistické, tedy takové, které si vystačí s omezeným počtem vyjadřovacích prostředků. Prezentují však také další rys vybraných filmů, a tím je důraz, který kladou na aktivitu diváků. Minimalistické snímky jsou příkladem filmů, které se bez nevšední divácké aktivity neobejdou: k rozlišení a náležitému odstínění drobných stylových a dějových posunů je potřeba nejen soustředění, ale také schopnost a ochota projektovat na plátno vlastní představy, hypotézy a interpretace.

Svým novým filmem Redigováno opustil Brian de Palma „bezpečnou zónu” vlastní tvorby, a jako diváci tak můžeme zhodnotit, jak se tomuto zkušenému režisérovi povedlo využít všemožných mediálních zdrojů k vytvoření „vícehlasého” polemického snímku o současné situaci v Iráku. Mezinárodní věhlas jihokorejského režiséra Hong Sang-sua minulý rok rozšířil jeho Příběh filmu, který v tradici Hongových experimentů s vyprávěním vytváří fiktivní příběh o fiktivním příběhu, aniž se přiblíží k rovině skutečnosti. Režisér Eugene Green ve snímku Most umění zase jedinečným způsobem nakládá se stylovým odkazem francouzské nové vlny (Godard, Eustache), který využívá k vytváření komického, až satirického odstupu od francouzské kulturní nonšalantnosti, přičemž se však nezříká dalšího emocionálního potenciálu svého příběhu. U Následků lásky můžeme v jejich režisérovi Paolovi Sorrentinovi rozpoznat rafinovaného tvůrce, který zdánlivou dějovou prázdnotu využívá k rozehrání náladových variací, překvapivých dějových odboček a nečekaných vyústění.

Při výběru kin jsme s ohledem na estetickou vytříbenost filmů kladli důraz především na kvalitu projekce (zvláště velikost plátna), ale brali jsme v potaz také pohodlí při projekci. To proto, že klidné a nerušené vnímání je často podmínkou náležitého přijetí vybraných filmů, ale také jsme si chtěli polepšit u těch, kdo při sledování „dlouhých statických záběrů” neudrží tu správně bdělou pozornost.

Přečteno 8559x

Článek vyšel v časopise Cinepur #54, listopad 2007.

Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
2.4 /7

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

Marek  (14.12.2007 14:26)

m: Tři filmy z cinepurské osmičky byly předtím a zároveň s cinepuráckým festivalem k vidění na Slovensku na Mezinárodním filmovém festivalu v Bratislavě (konkrétně Redigované, Znovuzrození a Mléčná dráha) a Redigované jde v roce 2008 díky společnosti Palace Pictures i do běžné distribuce.

Nepřekvapuje mě, že z osmičky to je zrovna Redigované, které z ní má největši komerční potenciál, ovšem překvapuje mě, že poté, co do kin nešla Black Dahlia (objevila se akorát na DVD), jde zrovna Redigované do kin. (Záslužný počin, ale do jisté míry komerčńi sebevražda - rozmáchlý film noir s mladými zajímavými herci, kteří mají ocenění či je diváci poznají spíš podle tváře než jména a k tomu rozporuplné kritiky v zahraniči a povedená kontrolní projekce vs. film s rozporuplnými kritiky v zahraniči, spíše negativními, s nikým známým v hlavní či vedlejší roli a od tvůrce, jehož Femme Fatale byla komerčním zklamáním a Black Dahlia šla rovnou na DVD?).

m.  (10.12.2007 11:30)

kez by se objevily nektere z filmu i v distribuci,,,

labužník  (27.11.2007 22:49)

Ty jo, supr, Cinepur Choice zase jede! Určitě přijdu na filmy, těším se hlavně na De Palmu!

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #129

#129

červen 2020DALŠÍ Z RUBRIKY editorial

Editorial 128 / Do you feel lucky?

Editorial / Tenkrát ve světové kinematografii a Cinepuru

Editorial 126 / Netflix

Editorial 125: Rumunská nová vlna

Editorial 124 / Kdybych kouřila, zapálila bych si Red Apple

Editorial 123: Současný český seriál

Editorial 122: Underground

Editorial 121: Autor ve 21. století


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Zamést si před vlastním prahem

Panství Downton / Jak si užít nostalgii a neurazit liberální cítění /

Top of the Lake / Režisérská pečeť v seriálu

Osmdesát dopisů / Estetická krása plahočení

Ostrava Kamera Oko


RUBRIKY

anketa (25) / český film (97) / český talent (34) / blu-ray (12) / cinepur choice (33) / dvd (121) / editorial (103) / fenomén (73) / festival (93) / flashback (3) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (122) / komiks (10) / kritika (962) / mimo kino (19) / nekrolog (1) / novinka (771) / objev (3) / pojem (36) / portrét (15) / profil (109) / reflexe (24) / report (115) / rozhovor (166) / scénář (4) / soundtrack (50) / téma (934) / televize (109) / tisková zpráva (1) / událost týdne (257) / videohra (67) / web (42) / zoom (162)

Cinepur #54 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #54, listopad 2007

Z obsahu tištěného čísla:

Útěk z vězení / Adrenalinový pobyt za zdmi věznice (Zdeněk Holý, televize)

Síla srdce (Pavel Sladký, kritika)

Hamaca Paraguaya (2) (Lenka Zajícová, cinepur choice)

Sicko / Moore uzdravuje! (Edita Langpaulová, kritika)

A co všichni ti diváci? / Negativistický hlas současné české reflexe audiovizuální kultury (Jana Krátká, téma)

Staronový Persepolis (Kamila Boháčková, kritika)

+ více...